3. Bölge Doğu ve Güneydoğu Dernekler Platformu Hilton hotelde toplantı düzenledi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
3. Bölge Doğu ve Güneydoğu Dernekler Platformu Hilton hotelde toplantı düzenledi
Merkezi Esenyurt'ta bulunan 3. Bölge Doğu ve Güneydoğu Dernekler Platformu Hilton Otelde kahvaltılı bir toplantı düzenledi. Toplantıda Platformun yönetim kurulu tanıtılırken, kurulma amaçları ve projeleri hakkında kurucu Başkan Şerafettin Öztürk, açıklamalarda bulundu.

18 il temsilcisinin katılımıyla Esenyurt’ta kurulan 3. Bölge Doğu ve Güneydoğu Dernekler Platformu, DoubleTree by Hilton Hotel’de düzenlediği sabah kahvaltısında basın mensupları ve dernek temsilcileriyle buluştu. Doğu ve Güneydoğu bölgesi olarak İstanbul’da 4 milyon 200 bin seçmenleri olduğu halde TBMM’de kendilerini temsil eden 2 milletvekili olduğunu vurgulayan platform yöneticileri, yeni dönemde temsiliyet anlamında gerekli çalışma ve girişimlerde bulunacaklarını belirtti. Platformun Doğu ve Güneydoğu bölgesi olarak öncelikle yatırım ve istihdam anlamındaki çalışmalarıyla öne çıkması gerektiğini savunan bazı gazeteciler, özellikle siyasete vurgu yapılmasını eleştirilirken, platform yöneticileri birlik, beraberlik ve kardeşlik vurgusu yaparak, “Hedefi olmayan hiç bir yapı başarılı olamaz. Platform olarak ülkenin barışına, kardeşliğine katkı sağlayacağız” dedi.

ONUR: 4 MİLYON 200 BİN SEÇMENE SAHİBİZ

Sunuculuğunu İlknur Kaplan’ın yaptığı kahvaltılı toplantıda platformun kuruluş ilkeleri, amaçları, hedefleri ve yol haritası anlatılırken, görüş ve önerileri almak için bir araya gelindiği vurgulandı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Platform Genel Sekreteri ve aynı zamanda Esenyurt Muş Derneği Başkanı olan Bülent  İmre, platform çatısı altında birleşmelerinin asıl amacının kültürel anlamada ortak faaliyetler yapmak, mevcut sorunlarla ilgili istişare etmek, temsiliyette adaleti sağlamak, gereken mercilere sıkıntılarını güçlü bir şekilde aktarmak adına platformu kurduklarını ve destek istediklerini söyledi. 43 ilin oluşturduğu İl Dernekleri Birliği Başkanlığını yapan Orhan Onur, 18 ilin katıldığı 3. Bölge Doğu ve Güneydoğu Dernekler Platformu’nu da sonuna kadar desteklediğini söyledi. Temsiliyet anlamında doğu ve güneydoğu bölgesi olarak her zaman eksik ve zayıf kaldıklarını belirten Onur, platformlarının birlik ve beraberlik içinde bu eksikliği gidermeye çalışacağını söyledi. İstanbul’da yaklaşık 4 milyon 200 bin seçmene sahip olduklarını, TBMM’de en az 15 vekilin kendilerini temsil etmesi gerekirken, 2 vekillerinin olduğunu ifade eden Onur, “Burada bize haksızlık olduğunu düşünüyorum” diyerek, birlikte hareket etme çağrısında bulundu.

ÖZTÜRK: TEMSİLDE ADALET İSTİYORUZ

Katılımcıları Türkçe ve Kürtçe selamladıktan sonra Ağrı, Batman, Erzurum, Muş, Bitlis, Bingöl, Ordu, Hakkari, Elazığ, Diyarbakır, Urfa, Adıyaman, Erzincan, Van, Siirt, Dersim, Malatya, Şırnak, Mardin’den oluşan 3. Bölge Doğu ve Güneydoğu Dernekler Platformu’nun amaçlarını, hedeflerini ve projelerini anlatan Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Öztürk, gönlünün Türkiye’nin kucaklaşmasından bahsetmek olduğunu ancak temsilde adaletten, eşit yaklaşımdan ve adil olmaktan bahsetmenin mümkün olmadığını söyledi. Platformlarının bu eksiklikleri gidermek amacıyla zorunluluktan doğduğunu söyleyen Öztürk, “Bu platformun oluşmasının temel sebepleri, eğitim, ekonomik, sosyal ve siyasal alanlarda bir birliktelik oluşturmaktır. Artık ülkemizde siyasal sürtüşmeler, ötekileştirme, sınıfsal ayrılıklar, kentler arası milliyetçilik ayrımları ve adaletin eşitsizliğini istemiyoruz. Temsilde adalet istiyoruz. Bugün İstanbul 3. Bölge'de 4 milyon civarında seçmen var. Bunların 1.4 milyonu doğu ve güneydoğulu nüfustan oluşmaktadır. 3. Bölge'de 35 milletvekili var. İnsanların kapısını çalacak bir milletvekiliden bahsetmemiz mümkün değil. Madem temsilde adaletten bahsediyoruz, bu bölgede seçilebilir yerden en az 10 milletvekili istiyoruz. Bütün siyasi partilere eşit muamelede yaklaşacağız. Kim bize değer verirse, onların yanında yer alacağız” açıklamasını yaptı.

İZSİZ: İSTANBUL’DA VANLILARIN ESAMESİ OKUNMUYORDU

Dernek temsilcileri ve protokol konuşmalarıyla devam eden toplantıda konuşan Delta Holding Yönetim Kurulu Başkanı Seyithan İzsiz, bu tarz oluşumların önemli olduğunu vurgulayarak desteklediğini söyledi. 2019 seçimlerini Türkiye açısından bir milat olarak gördüğünü belirten İzsiz, o dönemde sayısız öneri ve söylemi dinlemeyen, duymayan ve görmeyen karar vericilerin bugün acı neticelerle karşılaştığını üzülerek gördüğün söyledi. Kendisinin de yıllarca iktidar partisinde siyaset yapan biri olduğunu belirten İzsiz, “Türkiye Cumhuriyeti Hakkari’den Edirne’ye, Trabzon’dan Adana’ya kadar her karışında ortak paydamız olan sevgi, muhabbet, şefkat ölçeğinde vatanseverlik duygusuyla sahip olacağımız topraklardır. Adına Doğu Güneydoğu Dernekleri Platformu diyoruz ama günün sonunda buradaki birçok kişi kendisini Karadenizli, Egeli, Trakyalı olarak da görüyor. Biz bu memlekette göçebe değil, asli unsurlarıyız. Çanakkale’ye, Sarıkamış’a baktığınızda bunu göreceksiniz. Bizler memleketin dört bir yanında hayatını idame ettiren insanlarız. Şunu kabul etmek lazım ki; demokrasinin içselleştirilmesi adına her birimizin gerekiyorsa ödün vermesi lazım. Temsilde adalet nihayetinde hepimiz için olmalı. Biz bu gün birlik ve beraberliği tesis edip, karar vericilere doğru resmedersek, inanıyorum ki hak edilen bir çok mevkide makam da beraberinde gelir. 3. Bölgede 35 milletvekili var ve vatandaşın kapısını çalan yoksa bunu seslendirmek en doğal hakkımız. 20-25 yıl öncesine kadar Istanbul’da Vanlılar’ın esamesi okunmuyordu. Ne zaman ki bizler STK’larla tanıştık, oluşumları federasyon çatısında buluşturduk, o zaman vücut bulmaya başladık. İstanbul’un 39 ilçesinde Vanlılar’ın sivil toplum nezdinde örgütlü bir yapısı var. Memleketin sevdası, aşkı, birliği, beraberliği, kardeşliği ve eşitliği ölçeğinde yapılacak tüm çalışmalar için kutluyorum, destekliyorum ve bu birlikteliğin bir şölenle taçlandırılacağına inanıyorum” dedi.

Kaynak:Esenyurt Haberleri

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Bozkurt: Bizim umudumuz gençlerÖnceki Haber

Başkan Bozkurt: Bizim umudumuz gençler

Esenyurt'ta Borç verdiği parayı geri isteyince öldüresiye dayak yedi! 'Seni eşime şikayet edeceğim'Sonraki Haber

Esenyurt'ta Borç verdiği parayı geri ist...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!