Reklamı Geç
Onemsoft Bilişim

Başkan Bozkurt, Alman Milletvekilini Esenyurtlu sanayicilerle buluşturdu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Başkan Bozkurt, Alman Milletvekilini Esenyurtlu sanayicilerle buluşturdu
Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, Türkiye ve Almanya ilişkilerini geliştirmek için Türkiye’ye gelen Alman Milletvekili Dr. Joe Weingarten’ı Esenyurtlu sanayicilerle buluşturdu. Toplantı sonucunda oluşturulan çalışma grubu,Esenyurt ve Almanya arasındakiticari hacmi geliştirmek amacıyla çalışmalar yapacak.

Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, Türkiye ile Almanya arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek için Türkiye’ye gelen Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili Joe Weingarten’ı Esenyurtlu sanayicilerle bir araya getirdi.İki ülke arasındaki iş birliklerinin ve Esenyurt’ta istihdam yaratacak yatırımlarıngörüşüldüğü toplantıya CHP Esenyurt İlçe Başkanı Hüseyin Ergin,SANDER Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Başboğa ile ESİDER Yönetim Kurulu Üyeleri Turan İşcan, Erdal Eryılmaz ve Hüseyin Soyöz katıldı. Toplantıda, Esenyurt’undemografik, jeopolitik ve ekonomik yapısı hakkında bilgi veren Başkan Bozkurt, bu buluşmanın Esenyurt’un yanı sıra Türkiye için de çok önemli olduğunu vurguladı.

ESENYURT’U TİCARETİN MERKEZİ HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ

Esenyurt'un özellikle orta ölçekli sanayisinin, Türkiye’nin sanayi dinamiğinin önemli bir oranını oluşturduğunu söyleyenBaşkan Bozkurt: "İSO 500 içindekisanayi kuruluşundan yaklaşık 25 tanesi Esenyurt'ta bulunuyor. Esenyurt'u, gelecek dönemde lojistik merkezi yapmayı planlıyoruz. Limana 5 kilometre, demiryoluna 10 kilometre, havaalanına 30 kilometre yakınlıkta olan Esenyurt, Türkiye'nin en büyük karayoluna sıfır noktada bulunuyor" ifadelerini kullandı. İlçenin lojistik noktasında çok önemli bir merkez olabileceğine değinen Başkan Bozkurt: “İlçede daha kalifiye personel yetiştirmek gibi bir hedefimiz var. Almanya ile ticari ilişkilerimizi daha da zenginleştirerek Esenyurt’u ticaretin merkezi haline getirmek istiyoruz” dedi.

WEİNGARTEN: “İLİŞKİLERİMİZİ DAHA DA GELİŞTİRMELİYİZ”

Sanayi, ticaret ve istihdam üzerine yapılan toplantıda konuşan Milletvekili Joe Weingarten,on gündür Türkiye'de bulunduğunu, belediyecilik anlamında önemli temaslar halinde olduklarını belirterek Türkiye'nin en büyük belediyesini ziyaret ettiğini ve Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt'tan çok iyi bir enerji aldığını söyledi. Weingarten: "Esenyurt Belediye Meclisi’ni ziyaret ettim. Belediyenin birçok birimini de ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi sahibi oldum. Buradaki ilişkilerimizi daha da geliştirmeliyiz, Türkiye ile Almanya ilişkilerinin zenginleşmesi açısından Esenyurt önemli bir dinamik ayak olacaktır" diye konuştu. Türkiye'nin kesinlikle Avrupa Birliği'ne girmesi gerektiğinin altını çizen Weingarten: "Alman Federal Meclisi’nde, buradaki izlenimlerimi özellikle anlatacağım. Genel itibarıyla sanayi kuruluşları ile bir işbirliği yapılmasından memnun oluruz” şeklinde konuştu.

SANAYİCİLERDEN BAŞKAN BOZKURT’A TEŞEKKÜR

Esenyurt'un ticaret ve finans merkezi olabileceğine dikkat çeken sanayi kuruluşları temsilcileri ise özellikle böyle bir toplantının yapılıyor olmasından çok memnun olduklarını, Esenyurt'taki birçok sanayi kuruluşunun Almanya ile ticari ilişkilerinin olduğunu ve bu ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini ifade etti. Esenyurt'ta bir ticaret merkezinin olması ve bu ticari hacmindaha da geliştirilmesi gerektiğine değinen sanayiciler, Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt’un bu konuda ön ayak olmasından memnun olduklarını aktardı.

Yapılan toplantının ardından Türkiye’de bir çalışma grubunun oluşturulmasına karar verildi. Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt'un öncülüğünde oluşan çalışma grubunun yanısıra Almanya'da da Alman Milletvekili Joe Weingarten,sanayiciler ile çalışma grubu oluşturacak. Alman vekilin, bir sonraki görüşmenin Almanya'da yapılmasını teklif etmesinin ardından toplantı toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Kaynak:Esenyurt Haberleri

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Esenyurt'ta korkunç kaza saniye saniye kamerada!Önceki Haber

Esenyurt'ta korkunç kaza saniye saniye k...

Cihan Çoban, Politik Merkez Partisi'ni kurduSonraki Haber

Cihan Çoban, Politik Merkez Partisi'ni k...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!