Başkan Bozkurt: Esenyurt Umutla Anılan Bir İlçe Haline Geldi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Başkan Bozkurt: Esenyurt Umutla Anılan Bir İlçe Haline Geldi
Yıldız TV’de Turan Ateş ile 'Gündemde Bugün' programına konuk olan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, ilçeyle ilgili çalışmalarını anlattı. Eğitimi ve sanatı merkeze aldıklarını belirten Başkan Bozkurt, ilçenin kısa sürede müzikle, tiyatroyla, kardeşlik ve umutla anılan bir ilçe haline geldiğini söyledi.

Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, Yıldız TV’de Turan Ateş ile "Gündemde Bugün" programının canlı yayın konuğu oldu. Spor, sanat, sağlık, istihdam ve sosyal projelerin konuşulduğu programda Başkan Bozkurt, göreve geldiği günden bu yana Esenyurtla ilgili yaptığı çalışmaları anlatarak, vatandaşın merak ettiği soruları yanıtladı. Esenyurt’un geleceğine ilişkin planlarından bahseden Başkan Bozkurt, “Artık Esenyurt tiyatroyla, müzikle, el sanatlarıyla, barışla, kardeşlikle, umutla anılan bir ilçe haline geldi” dedi.

“FİNANSAL DİSİPLİNİ SAĞLADIK”

Esenyurt’un, Türkiye’nin gayri safi milli hâsılasının yüzde 6’sını üretecek bir sanayiye sahip olduğunu söyleyen Başkan Bozkurt, “Burada önemli olan kaç kişinin yaşadığı değil kentin nasıl planlandığı ve yönlendirildiği. Maalesef bu insanların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlama yapılmamış. Biz göreve geldiğimiz günden bu yana Esenyurt’un sorunlarını tasnif ettik. Zaten ben burada yaşayan bir vatandaş olarak Esenyurt’un sorunlarını biliyordum. Bu sorunlara dair 5 yıllık stratejik plan hazırladık. En çok ihtiyacımız olan şey finansal disiplindi bunu sağladık” diye konuştu.

“HEDEFİMİZ YILDA 10 BİN İSTİHDAM”

Yılda 10 bin vatandaşın istihdamını sağlayacaklarını vurgulayan Başkan Bozkurt, “Geçen sene 7 bin 200 vatandaşımızı işe yerleştirdik. ESBİM’i verimli hale getirilmesiyle, ayda 900 vatandaşımızı mülakatlara hazırlayarak iş görüşmesine götürüyoruz. Hedefimiz 10 bin kişiydi bu sene bu hedefi tutturacağız. Deneyimli eleman ihtiyacını karşılayabilmek için yeni meslek edindirme kursları açıyoruz. Bunun için bir yer tahsis ettik. Halıcılık-kilimcilik kursu açtık, bu kursa gelenler hem İŞKUR vasıtasıyla para alıyorlar hem de sigortaları yatıyor. Aynı zamanda biz ürettiğimiz ürünleri yurtdışına ihraç etmeyi düşünüyoruz” dedi.

“ESENYURT EL SANATLARIYLA ANILAN BİR İLÇE OLACAK”

Aylık 5 bin 600 civarında vatandaşa nakdi yardım bulunduklarını belirten Başkan Bozkurt, “Sağlık hizmetlerimiz ayda 600 aileye evde bakım hizmeti veriyoruz. Eğer vatandaşımız hastaneye gidecekse sağlık ekibimiz eşliğinde, bazen randevuları alınarak hastaneye naklediliyoruz. 76 ayrı branşta el sanatlarıyla ilgili kurslarımız var. Bu ürünlerin tamamını yurt dışında ve turistik merkezlerde satacağız. Aynı zamanda bir planımız var, Esenyurt’u el sanatlarıyla anılan bir ilçe haline getireceğiz. Esenyurt barışın, umudun huzurun kardeşliğin şehri olacaktı, bunun simgesi olarak Anadolu’nun birçok değerininsergilendiği bir alan oluşturacağız. Dolayısıyla bu yeni bir istihdam oluşturacak” ifadelerini kullandı.

“150 BİN ÇOCUĞUMUZUN HAYATINA DOKUNUYORUZ”

Esenyurt’ta 150 bin gence spor hizmeti vererekgençleri spora teşvik ettiklerini ifade eden Başkan Bozkurt şöyle devam etti, “150 bin çocuğumuzun hayatına dokunuyoruz. 2 bin 800 gencimizi üniversiteye hazırlıyoruz. Kütüphanelerimiz çocuklarımızın hizmetinde. Onlara ikramlarda da bulunuyoruz. Burada insanların hayatında umut olmak istiyoruz. Onları yaşama bağlamak ve tekrar mücadele ettirmek istiyoruz. Bizim yıllardır unuttuğumuz hatırlamamız gereken bir şey var tekrar üretmek, çalışmak ve hakça paylaşmayı ve adaletli bir sistem içinde herkesin kendini ifade ettiği bir sistem oluşturmaya çalışmak.”

“GELSİNLER BİRLİKTE ÇÖZÜM YOLLARI ARAYALIM”

Programda konut mağdurlarına da seslenen Başkan Bozkurt, “Ben Esenyurtluların son derece çalışkan, birbirini seven sayan insanlardan oluştuğunu düşünüyorum. Esenyurt’ta yapılan imar yanlışlıklarıyla ilgili ilçe başkanıyken birçok çalışma yaptık. Konut mağdurlarına sesleniyorum, bize gelsinler bunları tek tek konuşarak, çözüme ulaştırmaya çalışalım” ifadelerini kullandı.

“ENGELLİLER İÇİN BİRÇOK PROJEMİZ VAR”

Esenyurt’ta yaşayan engelli vatandaşlar ve aileleri için proje geliştirdiklerini belirten Başkan Bozkurt, “Engelli ailelerin rahatlaması için Engelli Misafirhanesi projemiz var. Bir ya da birkaç günlük misafir edilecek. Engellilerin ve ailelerin hayat tutunmalarını kolaylaştırmak açısından bu tür projelerimiz var. Mesela sokaklarımız yeni baştan yenileniyor, engellilerin ve ailelerin iş edinmesi içim özel destek veriyoruz. Önemli olan insanları üretime katmak bunu başarabilirsek sorunlarımız ortadan kalkacak. Otizmle ilgili çalışmalarımız var. Engelli bireylerin evden çıkıp hayata katılmaları için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.

ESENYURTLU KADINLAR KOOPERATİFLE KAZANACAK

Esenyurt’ta kadınlara yönelik bir kooperatif kurmayı hedeflediklerini vurgulayan Başkan Bozkurt şunları ekledi: “Kadınları üretime yönlendirecek, bazı alanlarda ürettikleri ürünlerden elde edilen geliri de paylaşacakları bir kooperatif olacak. Esenyurt’ta kadınlarımız birçok alanda gelir elde edecek işler bulacaklar. Bu çalışma içerisinde eşimde yer alacak”

Son olarak Esenyurtlulara destekleri için teşekkür eden Başkan Bozkurt, “Ben inandığım şekilde yaşamayı hedefliyorum. Çalışalım üretelim hakça paylaşalım birbirimizi ötekileştirmeyelim, kardeşçe bu ilçede yaşayalım” dedi.

Kaynak:Esenyurt Haberleri

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 1
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
2020 Dini GünlerÖnceki Haber

2020 Dini Günler

Esenyurt İl Dernekleri’nden Başkan Bozkurt’a ziyaretSonraki Haber

Esenyurt İl Dernekleri’nden Başkan Bozku...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!