CHP Esenyurt Kadın Kolları Başkanı Polat: ‘Kadına Yönelik Şiddet Politiktir’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP Esenyurt Kadın Kolları Başkanı Polat: ‘Kadına Yönelik Şiddet Politiktir’
Cumhuriyet Halk Partisi Esenyurt Kadın Kolları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeni ile basın açıklaması yaptı.

Esenyurt Kadın Kolları Başkanı Emine Polat, kadına yönelik şiddetin politik olduğunu ifade ederek, “İstanbul Sözleşmesi’ne kadar uzanan ellere, gereken cevabı her gün büyüttüğümüz örgütlü mücadelemiz ile veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları tarafından 81 il genelinde eş zamanlı basın açıklaması yapıldı. CHP Esenyurt Kadın Kolları Başkanı Emine Polat, ilçe örgütünde yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddetin politik olduğuna işaret ederek İstanbul sözleşmesinin önemine dikkat çekti.

Konuşmasına, 60 yıl önce Dominik Cumhuriyeti’nde yaşayan ve tarihe Kelebekler olarak geçen üç kız kardeş; Mirabel kardeşlerden söz ederek başlayan Polat, “Diktatörlüğe karşı direndiler Mirabel Kardeşler, her 25 Kasım’da Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün, dolayısıyla insan hakları ve demokrasi mücadelesinin sembolü oldular. Bu yıl 25 Kasım’ı pandemi koşullarının gölgesinde karşılıyoruz. Ancak hepimiz biliyoruz ki; ülkemizde kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve hak ihlalleri artarak devam ediyor. Kadınlar şiddete, istismara, yoksulluğa, güvencesizliğe sıkıştırılmış hayatlar yaşıyor. Pandemi döneminde bu sorunların daha da büyümesi yetmezmiş gibi; kazanılmış haklarımıza dahi göz diken, kadınları “fıtrat ve kader” arasına sıkıştıran bir iktidarla mücadele ediyoruz. Kadınların kıyafetinden kaç çocuk doğuracağına, nafaka hakkından İstanbul Sözleşmesi’ne kadar uzanan ellere, gereken cevabı her gün büyüttüğümüz örgütlü mücadelemiz ile veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Kadına yönelik şiddet politiktir diye haykırmayı sürdüreceğiz.

Hayatı kurduğumuz her alanda sözümüzü çoğaltacağız.

Halide Edipler’den, Bahriye Üçoklar’dan, Türkan Saylanlar’dan aldığımız ilhamla, kadınların demokrasi, eşitlik ve insan hakkı mücadelesini uluslararası dayanışma içinde sürdüreceğiz.

Sokakları, meydanları, kampüsleri, fabrikaları, tarlaları terk etmeyeceğiz. Hayatı kurduğumuz her alanda sözümüzü çoğaltacağız. Siyaset yapmaktan da emeğimizin hakkını savunmaktan da vazgeçmeyeceğiz. Eşit, özgür ve demokratik bir gelecek; biz kadınların ellerinde yükselecek. Yaşamın her köşesini sevgiyle, barışla, kardeşlikle, güvenli bir gelecekle donatacağız” diye konuştu.

Kaynak:Esenyurt Haberleri

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Bozkurt’tan Öğretmenler Günü’nde anlamlı ZiyaretÖnceki Haber

Başkan Bozkurt’tan Öğretmenler Günü’nde...

Esenyurt'ta KADES bilgilendirme broşür dağıtımı yapıldıSonraki Haber

Esenyurt'ta KADES bilgilendirme broşür d...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!