esss

Fahiş fiyatçı ev sahiplerini yabancılar çarptı. Siz misiniz Türkleri evden çıkaran, ev vermeyen

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Fahiş fiyatçı ev sahiplerini yabancılar çarptı. Siz misiniz Türkleri evden çıkaran, ev vermeyen
Kira artışlarına değinen Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, yabancıların rayicinin üzerinde ücretle kiraladıkları dairelerin kiralarını ödememeye başladığını açıkladı.

Konut fiyatlarında meydana gelen artış vatandaşları zora sokmaya devam ediyor. Yüksek bedelle fahiş zam yapan ev sahipleri kiraları alamıyor. Geçtiğimiz günlerde ise İstanbul, Esenyurt’ta 1+1 kiralık daire için internet sitesine ilan verildi. “Damon Bagheri” adlı hesaptan verilen ilanın açıklama bölümünde, “Türk müşteri uygun değil” yazması tepki çekti. Son zamanlarda ise sosyal medyada kullanıcılar “Türklere öz yurdunda kiralık daire verilmiyor, Suriyelilere veriliyor” tepkisini gösteriyor.

“YABANCILAR RAYİCİNİN ÜZERİNDE DAİRE KİRALARINI ÖDEMEMEMYE BAŞLADI”

İHA’nın haberine göre, açıklamalarda bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, yabancıların rayicinin üzerinde ücretle kiraladıkları dairelerin kiralarını ödememeye başladığını açıkladı.

Özelmacıklı"Yüksek kira bedellerinde yabancıların olumsuz etkisi olduğunun altını çizen Özelmacıklı, "Özellikle eşyalı hale getirilen ve kiraya verilen daireler, o bölgenin piyasa rayicindeki dengeleri değiştiriyor. Örneğin her hangi bir vatandaş 3 bin liraya aylık kirası olan bir dairede oturuyorsa, belki o ev eşyalı hale getirilip 10 bin liraya yabancıya daha kısa süreli verilebiliyor. İster istemez o bölgedeki piyasayı emsaller nedeniyle etkiliyor.

Daireleri eşyalı hale getirip daha yüksek fiyata kiralık olarak vermeyi bekleyenler nedeniyle de bu sefer yabancılar daha sonra kiraladıkları dairelerin ücretini ödeyememeye başlıyor. Ev sahiplerinin kiracı seçimi konusunda çok daha dikkatli davranmaları gerekiyor. Yüksek fiyata kiraya vereyim diye düşünmemeleri gerekiyor. Kiracının kira bedelini düzenli ödeyip ödemeyeceğini mal sahibinin düşünmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"MÜLK SAHİPLERİ DİKKAT ETMELİLER"

Konunun hukuki boyutunu aydınlatan Dr. Avukat Umut Metin, son zamanlarda hem ev sahibinin hem de kiracıların problemlerinin arttığını belirterek, "Kira bedellerinde anlaşmazlıklar da yaşanabiliyor. Genelde mülk sahipleri rayiçlerin daha yüksek olduğunu iddia ederek, daha yüksek kira bedeli talebinde bulunuyor.

Kiracılar ise mevcut kiralarını ödemede zorlanıyorlar veya ödemede aksaklıklar yaşanabiliyor. Bir yabancının rayici 5 bin lira olan bir konut için 10 bin lira kira ödemeyi kabul etmesi halinde mal sahibi bu ücreti her ay gerçekten alıp alamayacağını kendisine sorması gerekiyor. Mülk sahiplerinin bu konuda dikkatli olmalılar" diye konuştu.

"YABANCIYA KİRALAMADA TÜRK KEFİL ŞART VE YABANCILARLA KİRA İLİŞKİLERİNDE ARABULUCULUK GÜVEN OLUŞTURUR"

Metin, "Örneğin 5 bin lira bedeli olan bir konutu yabancılar tarafından 10 bin liraya kiralandığını varsayalım ve ikinci aydan sonra ödenmemeye başladığını düşünelim. Kira sözleşmesine göre hukuki işlemin başlatılması gerekiyor. Bu süreci Türkiye’de yapmak gerekiyor. Ancak yabancı Türkiye’de değilse, bu halde yabancı kiracının ülkesinde dava açarsanız en az kira kadar hukuki maliyete katlanmış olursunuz.

Yabancının kendi ülkesine gidip hukuki bir işlem yapmanız olası maliyetler nedeniyle gerçekte pek mümkün de değil. Bu konuda kira sözleşmesinde Türk hukukunun ve ili belirterek Türk Mahkemelerinin yetkili olduğunu kayıt etmeniz gerekiyor. Buna rağmen alacağınızı alamıyorsanız, sözleşmede Türk bir kefilin yer alması daha güvenli bir tercih olur. Arabuluculuk da farklı bir kullanım ile, yabancılarla güvenli kiracılık ilişkisi kurmak için uygulanabilecek güvenli yöntemler arasında yer alıyor. Kira sözleşmesine ek olarak bir arabuluculuk sözleşmesi yapılabilirse, buradan ek bir güvence sağlanabilir" açıklamasında bulundu.

Mal sahiplerinin rayicinin üzerinde bir bedelle konutlarını kiraya vermemelerinin gerektiğini belirten Metin, "Bu aşamada kefalet aranabilir ve kira sözleşmesi tarihinden sonra alınmış olmakla tahliye taahhüdü alınabilir. Kira sözleşmelerinin sağlıklı bir şekilde düzenlenmesi gerekir. Yeni kanun sistemimize göre sözleşme hazırlanması önem arz ediyor. Örneğin, şekli şartlara uymayan geçersiz bir kefalet alınması, kefaletin yok oluşu anlamına gelebilir. Kira sözleşmeleri yapılmadan hukuki destek alınması ev sahiplerinin yararına olacaktır" ifadelerini kullandı.

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 2
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Esenyurt’ta alacaklısından kaçan şahıs 4’üncü kattan atladıÖnceki Haber

Esenyurt’ta alacaklısından kaçan şahıs 4...

Avcılar’da bir günde yıktırılan cami 34 aydır yapılmayı bekliyorSonraki Haber

Avcılar’da bir günde yıktırılan cami 34...

Yorum Yazın

ess

Başka haber bulunmuyor!