İstanbul’a özel asgari ücret olsun

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İstanbul’a özel asgari ücret olsun
MAXİSEPETT
Türkiye ekonomisinin yükünün neredeyse 3’te birini tek başına çeken İstanbul, hayat pahalılığı açısından da diğer illerden açık ara önde.

Prof. Dr. Murat Şeker de bölgesel düzeyde ekonomik göstergeler üzerinden bir araştırma yaptı ve megakent için asgari ücretin ne kadar olması gerektiğini ortaya çıkardı. Türkiye’de ortalama 100 TL olan gıda harcamasının İstanbul’da 110 liraya, 115 TL olan eğitim harcamasının 140 liraya çıktığını söyleyen Şeker “İstanbul’da net asgari ücret 2 bin 454 TL olmalı” diyor.

Türkiye’de bölgeler arası yaşam maliyeti ve ekonomik kapasite farklılıkları mevcut. Ülke ortalamasında 100 TL’lik gıda İstanbul’da 110 TL, dışarda yemek yemek ise yüzde 15 daha pahalı. İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şeker “Bölge kümeleri arasında önemli farklılıklar gösteren ve başlı başına tek gruptan oluşan İstanbul’da net asgari ücret 2 bin 454 TL olmalı” dedi.

İstanbul’un hayat kalitesi yüksek fakat, bunun da bir bedeli var. Türkiye’de bölgeler arası yaşam maliyeti ve ekonomik kapasite farklılıkları da mevcut. 2 bin 20 liralık asgari ücret ile İstanbul’da geçinmenin oldukça zor olduğunu rakamlar ortaya koyuyor. İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Şeker, kişi başına düşen GSYH, vergi tahsilatı, enflasyon, satın alma gücü paritesi, konut satış ve kira bedelleri gibi şehrin ekonomik kapasitesini ve yaşam maliyetini gösteren verileri analiz ettiklerini kaydetti. Şeker, araştırmanın sonuçlarına göre 81 ili kapsayan 26 bölgenin, 5 grupta kümelendiğini aktararak “Yaptığımız hesaplamalar sonucunda gruplar arası katsayılar belirleyerek asgari ücretin hangi bölgede ne kadar olması gerektiğini tespit ettik. Buna göre bölge kümeleri arasında önemli farklılıklar gösteren ve başlı başına tek gruptan oluşan İstanbul’da net asgari ücret 2 bin 454 TL olmalı” diye konuştu. Şeker, İzmir, Ankara, Kocaeli ve Bursa’nın başta geldiği ikinci gruptaki şehirlerde 2 bin 253 TL, Tekirdağ, Aydın, Balıkesir, Antalya ve Konya’nın öne çıktığı üçüncü gruptaki şehirlerde 2 bin 165 TL, Trabzon, Adana, Erzurum, Gaziantep ve Kayseri’nin başta geldiği dördüncü gruptaki şehirlerde 2 bin 101 TL ve Şanlıurfa, Van, Mardin ve Ağrı’nın olduğu beşinci gruptaki şehirlerde 2 bin 20 TL net asgari ücretin uygulanabileceğini söyledi. Prof. Dr. Şeker, araştırmada bölgeler ve şehirlerarası yaşam maliyeti farklılıklarına bakıldığında İstanbul’da ortalama olarak bir konut bedelinin 180 asgari ücrete denk geldiğine, bu durumun bazı il ve bölgelerde 90 asgari ücrete kadar gerilediğine dikkati çekti.

100 LİRANIN KARŞILIĞI 140 TL

Murat Şeker “Araştırma bulgularına göre, sadece ödenen kiranın asgari ücrete oranına bakıldığında İstanbul’da bu oranın ortalama yüzde 50-60 bandında seyrettiği, ancak diğer birçok bölgede bu oranın ortalama yüzde 30-40 düzeyinde gerçekleştiği ortaya çıkıyor. Türkiye’de ortalama 100 TL’lik gıda İstanbul’da 110 TL’ye alınıyor. Restoranda aynı yemek için Türkiye’de ortalama 100 TL ödeniyorsa İstanbul’da bu rakam 115 TL’ye yükseliyor. Eğitim ve sağlık harcamalarında 100 TL’lik harcamanın karşılığı İstanbul’da 140 TL’yi buluyor” dedi. Şeker, araştırmada asgari ücretin satın alma gücünün bölgeler arası farklılıklar gösterdiğini, asgari ücretle çalışan birinin İstanbul’da diğer bölgelere göre daha düşük yaşam koşullarına sahip olduğunu aktararak, “Başka bir deyişle aynı gelire sahip iki kişinin İstanbul’daki yaşam koşulları ile başka bir bölgedeki yaşam koşulları arasında önemli farklılıklar var” diye konuştu.

MAXİ DÖNER
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BEDEL Ödüyoruz!Önceki Haber

BEDEL Ödüyoruz!

Çalık; Daha Mutlu Bir Beylikdüzü ve Evlatlarımız için ÇalışacağımSonraki Haber

Çalık; Daha Mutlu Bir Beylikdüzü ve Evla...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Esbiyosidal