İstanbul'da dört ilçe el değiştirdi: İttifaklar iki ilçe aldı, iki ilçe verdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İstanbul'da dört ilçe el değiştirdi: İttifaklar iki ilçe aldı, iki ilçe verdi
Silivri ve Çatalca Cumhur İttifakı'na geçerken, Küçükçekmece ve Esenyurt Millet İttifakı'na geçti.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri geride kalırken, İstanbul’un 39 ilçesi kıran kırana bir seçim yarışına tanık oldu. İstanbul’un 4 ilçesinde kazanan parti değişirken, Kadir Topbaş’ın istifası sonrası İBB Başkanlığı görevini üstlenen Mevlüt Uysal, Büyükçekmece’de CHP adayı Hasan Akgün karşısında kaybetti.

4 ilçede 2014 yerel seçimlerine göre kazanan parti değişirken, bu ilçelerin tamamı İstanbul’un Avrupa yakasında yer aldı.

Cumhur İttifakı, Silivri ve Çatalca’da gösterdikleri ortak adaylarla kazandı.

MHP’nin Silivri adayı Volkan Yılmaz, oyların yüzde 47,08’ini alarak seçimin kazananı olurken, CHP’nin adayı Özkan Işıklar toplam oyun yüzde 43,75’ini aldı.

2014 yerel seçimlerinde Silivri’de birinci parti olan CHP oyların yüzde 48,8’ini alırken, AKP yüzde 42,7 oy alarak ikinci parti olmuştu. MHP’nin o seçimde oy oranı yüzde 4,3’te kalmıştı.

Çatalca’da AKP’nin adayı Mesut Üner, toplam oyların yüzde 51,49’unu alarak seçimin kazananı oldu. CHP’nin adayı Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara ise oyların yüzde 46,49’unu alarak bu seçimde ikinci oldu.

Geçtiğimiz yerel seçimlerde Cem Kara, toplam oyların yüzde 44,5’ini alarak belediye başkanlığına seçilirken; o seçimde AKP’nin oy oranı yüzde 35,5, MHP’nin oy oranı ise yüzde 17 olmuştu.

Millet İttifakı, Esenyurt ve Küçükçekmece’de gösterdikleri ortak adaylarla daha önce AKP’li belediye başkanlarının olduğu illerde seçimin kazananı oldu.

Esenyurt’ta Millet İttifakı’nın CHP’li adayı Kemal Deniz Bozkurt, toplam oyun yüzde 51,60’ını alarak birinci olmayı başarırken, Cumhur İttifakı’nın AKP’li adayı Azmi Ekinci yüzde 45,90 oy oranında kaldı.

2014 yerel seçimlerinde AKP’nin yüzde 47 oy oranıyla kazandığı ilçede CHP’nin oy oranı 34,6’ydı. Esenyurt’ta 2014 yılının üçüncü partisi ise yüzde 10,1’lik oyuyla HDP olmuştu. HDP, 31 Mart seçimlerinde Esenyurt’ta aday göstermedi.

İstanbul’da el değiştiren bir başka ilçe ise Küçükçekmece oldu. Millet İttifakı’nın CHP’liadayı Kemal Çebi, toplam oyların yüzde 50,99’unu alarak Küçükçekmece’nin yeni belediye başkanı oldu. Küçükçekmece Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı’nın AKP’li adayı Temel Karadenizise toplam oyların yüzde 45,32’sini aldı.

Geçtiğimiz yerel seçimlerde Temel Karadeniz, toplam oyların 41,9’unu alarak belediye başkanlığını kazanmıştı. CHP’nin o seçimdeki oy oranı 39,6, MHP’nin oy oranı 8,4, HDP’nin oy oranı ise 6,8’di.

İstanbul’da el değiştiren başka bir ilçe olmazken, mevcut İBB Başkanı Mevlüt Uysal, Büyükçekmece’de seçimi kaybetti. Büyükçekmece’de CHP’nin adayı Hasan Akgün toplam oyların yüzde 50,40’ını alarak belediye başkanı seçildi. Uysal’ın bu seçimdeki oy oranı ise yüzde 47,48’de kaldı.

İstanbul’un 39 ilçesindeki seçim sonuçları şöyle:

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İşte Esenyurt’ta Geçersiz Oy SayısıÖnceki Haber

İşte Esenyurt’ta Geçersiz Oy Sayısı

Anadolu Ajansı verilerin yüzde 100'ünü açıkladı! İşte İstanbul'daki son durumSonraki Haber

Anadolu Ajansı verilerin yüzde 100'ünü a...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!