esss
GOOGLE NEWA

İstanbul'un temiz plajları açıklandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İstanbul'un temiz plajları açıklandı
Halk Sağlığı Yüzme Genel Müdürlüğü, İstanbullular için deniz suyu en temiz plajları açıkladı. İstanbul’un en temiz plajlarının Adalar, Silivri, Büyükçekmece ve Çatalca’da yer aldığı belirtildi.

Milliyet’ten Gülden Çoktan’ın haberine göre Halk Sağlığı Yüzme Genel Müdürlüğü’nün 15 gün aralıkla yayınladığı deniz suyu analiz sonuçlarında İstanbul’un en temiz plajları Adalar, Silivri, Büyükçekmece ve Çatalca’da yer alıyor.

İstanbul'da en temiz deniz suyuna sahip yerleşim yerlerinin başında Adalar geliyor. Halk Sağlığı Yüzme Genel Müdürlüğü’nün analiz sonuçlarına göre, Sekiz plajı bulunan Büyükada’da Nakibey Plajı, Aya Nikola Halk Plajı, Kartal Ada Hotel plajları analiz sonuçlarına göre yüzmek için mükemmel. Heybeliada’da bulunan dört plajdan Su Sporları Kulübü Önü, Sadıkbey Plajı önü, Ada Beach Club önü ile Burgazada ve Sedef Adası’nda da analiz sonuçlarına göre denize girmek için uygun plajlar bulunuyor.

Analiz sonuçlarına göre Kadıköy’de sahilleri Adalar ve Çatalca’daki plajları kadar temiz değil. Analiz sonuçlarına göre Kadıköy’deki Suadiye Plajını, Caddebostan Plajı Irmak Okulları Arkası’nı, Caddebostan Plajı Büyük Kulüp arkasındaki sahil geçen yıla göre kirlendi.

Beylikdüzü’nde bulunan WEST İstanbul Marine Plajı su analiz sonuçları kötü çıkarken şu an geçici süreli olarak girilmesi yasak.

Analiz sonuçlarına göre üç adet plaja sahip Küçükçekmece’de ise denize girilebilir.

Denize girmek için en uygun olan ilçelerden biri de Büyükçekmece. İlçede bulunan 5 plajda deniz suyu analiz sonuçları mükemmel. O plajlar ise şöyle: Mimarsinan sahili, Büyükçekmece halk plajı, Büyükçekmece çocuk sahili, Albatros sahili, Gürpınar sahili, Kumburgaz plajı.

Silivri’de ise su temizliği mükemmel olan plajlar ise şöyle: Çanta Albayraklar-Kınalı mevki önü, Semizkum Basınkent 4 site önü, Semizkum çadır ve kamp yeri, Altınorak sitesi önü, Silivri kumluk mevkii, Selimpaşa Başkent Sitesi önü, Selimpaşa Duruman Mevkii.

Sarıyer’de bulunan Tarabya plajı, Demirciköy Uzunya plajları yüzmek için en uygun plajlar. Denize girilmemesi gereken plajları ise şöyle: Rumeli kavağı plajı, Kilyos plajı, Gümüşdere plajı, Kısırkaya plajı, Demirciköy Dalya.

Anadolu Yakası sakinlerinin tercih ettiği Beykoz plajları için de durum pek iç açıcı değil. Beykoz’un en çok ziyaretçi ağırlayan plajı Riva plajı, testi geçemedi. Beykoz’da girilebilecek plajlar şöyle: Poyraz Plajı, Elmasburnu plajı.

İstanbul’da gönül rahatlığı ile denize girilebilecek yerler arasında Şile plajları ilk sırada yer alsa da aslında koli basili ve bakteri açısından diğer kötü not alan plajlardan farkı yok. Şile’deki 22 plajın bazılarında koli basili oranı oldukça yüksek.

 

Sofular Plajı, Sahilköy Plajı, Ayazma Plajı ve Merkep deniz suyu analizlerine göre girmek için ‘mükemmel’ olan plajlar arasında yer alıyor. Şile’de 2021-2022 analiz sonuçlarına göre Akçakese Akkaya Plajı, Uzunkum Plajı, Ağlayankaya Plajı, Alacalı Plajı ‘kötü’ olarak değerlendirilen plajlardan. (HABER MERKEZİ)

 

Kaynak:Milliyet

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Esenyurtlu kadınlar hem tasarladı hem sergilediÖnceki Haber

Esenyurtlu kadınlar hem tasarladı hem se...

Ardahan SYDV personel alacakSonraki Haber

Ardahan SYDV personel alacak

Yorum Yazın

ess

Başka haber bulunmuyor!