Mahmutbey-Esenyurt Metrosu için düğmeye basıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mahmutbey-Esenyurt Metrosu için düğmeye basıldı
İBB, geçmiş dönemde ihalesi yapılıp durdurulan son raylı sistem şantiyesini de harekete geçiriyor. Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu’nun devamı niteliğindeki Mahmutbey-Esenyurt Metrosu’nda çalışmalar başladı. Şehrin batısındaki 3 milyondan fazla nüfusa hizmet verecek hattın 7 km’lik ilk etabının 2024 yılında hizmete alınması hedefleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 2017 yılında ihalesi yapılıp durdurulan ve yapımına hiç başlanmayan Mahmutbey-Esenyurt Metrosu'nda 2 Ağustos'ta imalat çalışmalarına başlıyor. Çalışma hakkında bilgi veren İBB Raylı Sistem Daire Başkanı Pelin Alpkökin, Mahmutbey-Esenyurt Metrosu'nun, 2019'da göreve geldiklerinde durmuş olarak devraldıkları hatlardan biri olduğunu ve geçmiş dönemden kalan bu son metro hattında da çalışmayı başlattıklarını söyledi.

KABATAŞ-ESENYURT ARASI BAĞLANACAK

Mahmutbey-Esenyurt Metrosu'nun şehrin batı yakasına hitap eden bu çok önemli proje olduğunu belirten Alpkökin, “Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu'nun devamı olan bu hat, metro Mecidiyeköy'den Kabataş'a kadar uzanacağı için Kabataş-Mahmutbey Metrosu'nun devamı niteliğinde olacak. Tüm bu projeleri bitirdiğimizde Kabataş'tan trene binen bir İstanbullu, Esenyurt'a kadar hızlı, konforlu ve güvenli bir yolculuk yapma imkanına sahip olacak” dedi.

2 AĞUSTOS'TA BAŞLIYOR

Geçen yılın sonundaki Eurobond (tahvil) ihracı ile Mahmutbey-Esenyurt Metrosu'na 220 milyon Euro bütçe ayırdıklarını, o tarihten itibaren de proje üzerinde yoğun bir şekilde çalışmaya başladıklarını aktaran Alpkökin, şöyle konuştu:

“Maalesef, geçmiş dönemde ihalesi yapılan hattın uygulanabilir nitelikte ve detayda projeleri olmadığı için öncelikle projelerini yeniden tasarlamak ve optimize etmek üzerine çalıştık. Aynı zamanda bizim için çok önemli olan, kazılara başlayacağımız alanın müteahhide teslimi için problemler de vardı. Bunların hiçbirisi çözülmeden hattın ihalesi yapılmıştı. Şimdi bütün bu sorunları çözüyoruz. 2 Ağustos'ta Mahmutbey-Esenyurt Metrosu'nun imalatlarına başlayacağız.”

İLK ETAPTA 7 KM'LİK KISMI YAPILACAK

Alpkökin, geçmiş yönetimden hiç başlanmamış olarak devraldıkları hattın, ilk etapta Mahmutbey-Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi arasındaki 7 km'lik kısmını yapmaya başlayacaklarını belirterek, “Bu kısmı 2024 yılında tamamlamayı planlıyoruz. Daha sonra da metromuzu Esenyurt'a kadar devam ettireceğiz. Şehrin batısındaki metro erişimine sahip olmayan 3 milyondan fazla nüfus için çok önemli bir proje olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

HANGİ HATLARA ENTEGRE OLACAK?

. Mahmutbey İstasyonu'nda; M3 Kirazlı-Başakşehir-Olimpiyatköy Metrosu

.  Mehmet Akif İstasyonu'nda; Ataköy-İkitelli Metrosu

. Temapark İstasyonu'nda; Halkalı – Arnavutköy – 3. Havalimanı Metrosu

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 1
  İNANILMAZ
 • 1
  ÜZGÜN
 • 2
  KIZGIN
Başkan Çifci; “Yeni dönemde en çok gençlere hizmet vereceğiz”Önceki Haber

Başkan Çifci; “Yeni dönemde en çok gençl...

Esenyurt'ta rezidansta saç saça kadın kavgasıSonraki Haber

Esenyurt'ta rezidansta saç saça kadın ka...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!