TBMM'de: Vergi, SGK, KYK ve trafik borçları yapılandırılacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TBMM'de: Vergi, SGK, KYK ve trafik borçları yapılandırılacak
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, vergi yapılandırması ile ilgili teklifin vergi, SGK, trafik, köprü borcu ve cezalarını kapsadığını açıkladı. Muş, vergi borçlarının peşin ödenmesi halinde faizlerin yüzde 90 silineceğini, yapılandırılan borçlara 18 taksit imkanı tanınacağını söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Muş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden ve çeşitli kanunlarda değişiklik öngören yasa teklifine vergi borçlarının yapılandırılması ile ilgili yeni maddeler ekleneceğini bildirdi. Muş, vergi yapılandırma ile ilgili çalışmaları tamamladıklarını, geniş kapsamlı yapılandırma paketi hazırladıklarını kaydetti. Muş, "Paketin içeresinde; gelir vergisi, kurumlar vergisi, katma değer vergisi, özel tüketim vergisi, özel taşıt vergisi, nüfus para cezaları, karayollarından usulsüz geçiş cezaları, vergi borçları gecikme zamları, öğrenim kredisi borçları ve diğer alacaklar bulunuyor. Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu, kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, 4749 sayılı kanun kapsamında Hazine alacakları, 6183 sayılı kanuna göre takip edilen diğer alacaklar. Burada kanun çıktığı tarihten itibaren yıl sonuna kadar müracaat etme şartı var" diye konuştu.

18 AY TAKSİT İMKANI

Muş, vergi borçlarının peşin ödenmesi halinde faiz cezalarının yüzde 90'ının silineceğini belirterek, gümrük vergi cezalarının da yine paketin içeresinde yer aldığını söyledi. Vergi borçlarının ödenmesine ilişkin 12 ile 18 ay taksit imkanı getirileceğini kaydeden Muş, yaklaşık 500 milyar liralık büyüklüğe sahip bir vergi yapılandırması olacağını bildirdi. Muş, kanunun çıkmasıyla birlikte vergi borcu olanların yıl sonuna kadar müracaat etme imkanları olduğunu ifade ederek, "Vergi borçlarında 18 aya kadar taksit imkanı getiriliyor. Bu taksitler 2 ayda bir ödenecek. Eğer ilk taksit anına kadar ödeme peşin olursa faizin yüzde 90'ı silinecek. İlk taksit ödeme 2021 Ocak’ta başlayacak. Sosyal güvenlik primleri idari cezaları ve gecikme cezaları ve faiz zamlarını da yeni yapılandırma kapsamına aldık. Yine burada da yıl sonuna kadar müracaat şartı arıyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak:DHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 1
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ziraat Türkiye Kupası 3. Eleme Turu eşleşmeleri belli olduÖnceki Haber

Ziraat Türkiye Kupası 3. Eleme Turu eşle...

Esenyurt'ta sosyal mesafesiz, pazarlar tehlike saçıyorSonraki Haber

Esenyurt'ta sosyal mesafesiz, pazarlar t...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!