Melike Al

Melike Al

Mail: melike.al93@gmail.com

Siz Nerden Bileceksiniz Ki!

Son günlerin popüler haberi; Boğaziçi Üniversitesi‘ne atanan AKP li bir siyasetçi;Prof. Dr. Melih Bulu, Profesör Doktor yazdığıma bakmayın mesleği kâğıt üzerinde profesör olabilir ama kendileri siyasetin her alanında yer almış, almaya çalışmış kısaca kendini siyasete adamış biri. Hani“Üniversiteler özerktir.” Diye biliyoruz ya. Yanlış biliyormuşuz aslında.

Biri gider milletvekili olmaya niyetlenir, seçilirse milletvekili, seçilemezse gider bir şirketin genel müdürü, Yönetim kurulu, bir kamu kurumunun bilmem ne dairesi başkanı, hiçbir şey olamazsa da gider bir üniversite rektörü olur, bunun için elinizde bulanması gereken tek şey, tanıdık bir parti lideri olması. (Zaten bir yerlere gelmek istiyorsanız Siyasetçi Olacaksınız ilkokul mezunu olmanız dahi fark etmez)

Toplumumuzda okuyan kesim için “dirsek çürüttü” deyimi kullanılır. Yıllarca dirsek çürütenler, yıllarca dirsek çürüteceklere yol gösterecek olan kıymetli, elleri öpülesi insanlarımız vardır. Tabiri caizse bu insanlar,Tırnaklarıyla kazıya kazıya ulaşmışlardır vâkıf oldukları bilgi ve becerilere.

Eskilerin; işin erbabı, ustası, hatta Adam ilmini biliyor dedikleri olayda budur aslında. Tıp fakültesine veteriner hekimin dekan olduğu, sahte diplomayla öğretmen Hatta Başbakan Cumhurbaşkanı olunabildiği, bir fakülte açılmadan öncesinde oradan mezun olan insanların olduğu, benzeri bir çok örnek sayılabilecek durumların yaşandığı bir ülke var biliyor musunuz? Liyakat dediğimiz şey de tam olarak budur. Az önce bahsettiğimiz durumlarla karşılaşmamaktır yani.

Arabayı ehliyet mi sürüyor? Koltukta diploma mı oturuyor, yönetiyor? Diyebiliyorsak ne mutlu bize. Yalnız, trafik çevirince, işi bilenler eleştirince; yukarıdan tanıdığımız insanlar olmalı bunları söyleyebilmek için. Söyleyemiyorsak eğer; ehliyet de şart, diploma da şart, İngilizce de şart hatta dil sınavında bilmem ne seviyesinin üstünde olmak bambaşkadır, kpss’den bilmem kaç puan almak da şart, torpil olmayınca pardon sağlam referans sözlü mülakattan kalmak da şart. Daha burada saymaya dilimizin, aklımızın, kâğıdımızın, paramızın yetmeyeceği o kadar şartlar var ki… Anaa ne çok şart varmış değilmi?

Bazılarımız şanslıdır. Yazımızın başında dedik ya, milletvekili adayı olunur, baktın milletvekili olamadın diğer söylediklerimiz de teğet geçti, o zaman dalarsın bir üniversiteye. Ya da daldırırlar. O kısmına benim de aklım ermedi. Zaten kalabalık ve bulanık yerler oralar, kim nasıl fark edecek ki seni. Bakanıyla, Genel Müdürüyle, Daire Başkanıyla tanışamadan, tek kelam bile edemeden emekliliği dolan memurlar var bu ülkede. Rektörün ne iş yaptığını sorsan cevap veremeyecek öğrenciler var onca üniversitelerin içinde. Rektörünü tanımadan, tek kelam etmeden mezun olan binlerce belki milyonlarca öğrenci olması da normal değil mi?

Devletimiz bizi bizden daha iyi düşünür, biz kalın kafamızla hesap ettik de onlar hesap kitap yapmadan mı yapıyorlar bu atamaları. Bu adamları bu mevkilere atayandan daha mı iyi bileceksiniz? Haddinizi bilin haddinizi!

Facebook Yorum

Yorum Yazın