Fatihte göçmene kiralık ev yok.. Darısı Esenyurt’un Başına

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Fatihte göçmene kiralık ev yok.. Darısı Esenyurt’un Başına
Geçtiğimiz aylarda Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Fatih ve Esenyurt ilçelerinde yabancılar tarafından ikamet izni amacıyla yapılacak başvurulara "sınırlama" getirildiğini belirtmesine rağmen hala Esenyurt’ta akın akın göçmen gelmekte ilçe halkının bu durumdan ciddi anlamda rahatsızlık duyduğu ve hatta bu sebepten dolayı Esenyurt’ta kiralık ev bulmada çok sıkıntı yaşandığı görülmekte.

Habertürk’ün Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan'la yaptığı röportajda, Fatihte artan göçmen nüfusu üzerine geçtiğimiz ocak ayında bir karar alındığını ve bu karar çerçevesinde oturma izni olsa dahi göçmenlerin Fatihte ev kiralayamadığını anlattı. Göçmenlerin ev kiralamasını kısıtlayan kararın aynısı Esenyurt için de alınmıştı. Ergün Turan, bu kararın ardından 8 ayda 7 bin yerleşik göçmenin Fatihten ayrıldığını söyledi. İşte

Turanın açıklamaları:

"SOSYAL DOKUNUN KORUNMASI GEREK"

"Fatihe nasıl bakıyoruz. Herkesin bir Fatihi var. Sadece Fatihi yaşayanların Fatihi yok. İstanbul dışında yaşayanların Fatihi var. Türkiyeyi seven herkesin aklında bir Fatih var. Niye bunu söylüyorum? Abartmak için değil. Çünkü Türkiye denince akla İstanbul geliyor. İstanbul deyince akla gelen siluet Fatihtir. Bir turist İstanbula gelip de, Fatihe uğramadan, Fatih sınırlarına girmeden gidecek olursa bu sayı 3ü 4ü geçmez. Dolayısıyla kadim bir şehri konuşuyoruz. Payitaht burası. Kadim İstanbul burası. İstanbulu İstanbul yapan ne varsa... İstanbul beyefendiliği, İstanbul hanımefendiliği, İstanbul lehçesi, İstanbul tüccarlığı, hadi geçelim kabadayılığı hepsinin neşet ettiği, doğduğu yer burası. Dolayısıyla biz, bu kadim İstanbulu var eden bu semti inşallah bütün değerleriyle kültürüyle, sanatıyla, ruhuyla eğitimle tekrar inşa etmek istiyoruz. Bunun için de sosyal dokunun korunması gerekiyor. Yani sosyal dokunun güçlenmesi gerekiyor. Tabii Fatihte hızlı bir dönüşüm yaşıyoruz. Bütün tarihi kentlerde şu yaşanır; kent eskileştiğinde göçmenler bu yerleşimlere gelirler. Kentin yerlileri dışarı doğru çıkarlar. Bu gelişi iyi yönetmek zorundayız. Niye? Kültürümüzü korumak için."

"EN ÇOK ETKİLENEN İKİNCİ İLÇEYİZ"

Turan, hatırı sayılır göçmen nüfusun olduğunu hatırlatınca da şöyle devam etti: "Bunun da altını çizeyim, bu da çok önemli. Şimdi bu sorudan normalde siyasetçiler kaçarlar. Ben kaçmıyorum. Evet doğrudur; Fatih göçmenlerden en çok etkilenen ikinci ilçeyiz biz. Biri Esenyurt biri de Fatih. Ben de bunun farkındayım. Şimdi biz klasik manada bazıları gibi göçmen karşıtlığı üzerinden konuşmuyoruz. Ama şöyle de demiyoruz; yani bir şey yokmuş da demiyoruz. Bir sorun var. Bu sorun yönetilmediği zaman sorun olur. Biz yönetiyoruz. Bir karar aldık birinci ayın 17sinden, 2021den itibaren Fatihte ve Esenyurtta; bu bizim Bakanlıktan ricamız oldu, İstanbulda yaşama izni olan herhangi bir yabancı, ikamet izni olan bir yabancı, Suriyeli ya da başka memleketli Fatihte herhangi bir ev kiralayamaz.

"DAHA FAZLA YABANCI YERLEŞMEMELİ"

7 Ocak 2021den itibaren karar aldık. Fatihte ve Esenyurtta. Bizim bir talebimiz oldu, işin açıkçası bu işe çok asıldık. Çünkü burada artık daha fazla yabancı yerleşmemeli. Bu sefer sosyal dokuda tahribat yapıyor. Ve bu karar için Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Fatihte son 2021 birinci ayda sekizinci ayın sonu itibariyle 7 bin yerleşik göçmen azalması var. Yaklaşık 50 bin civarında göçmen vardı. Sadece Suriyeli değil, karma. İkamet izinleri olanlardan bahsediyoruz. Hem kayıt dışı olanlardan bahsediyoruz hem de... Mesela Fatihin nüfusu 400 bin. Ama tabiri caizse şu anda, gündüz kapıları kapatsak içeride 3 milyon kişi var. İkamet eden sayımızda azalma var. Bu bizim için önemli bir karardır. Dolayısıyla Fatihte göçmen sorunu büyüyen bir sorun değil; bunun altını çiziyorum, artık küçülen bir sorun haline gelmiştir."

"BURADA KAÇAK GÖÇMEN SORUNU VAR"

Turan, mülk satışının olabileceğini belirterek şunları kaydetti: "O zaten çok az. Mülk satışı konusu büyük bir rakam değil. Aslolan şey kiralamayla gelen. Burada kaçak göçmen sorunu var. Bununla alakalı valiliğimizin çalışmaları var. Pandemi koşulları kaçak göçmenlerin çalışmalarını etkileyen şeyler." KAYNAK: HABERTÜRK

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 2
  KIZGIN
Samyeli Engelsiz Yaşam ve Eğitim Derneği Esenyurt’ta özel öğrencilere defter kalem dağıttıÖnceki Haber

Samyeli Engelsiz Yaşam ve Eğitim Derneği...

Sohbete çağırdığı arkadaşını ölüme terk etti!Sonraki Haber

Sohbete çağırdığı arkadaşını ölüme terk...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!