İBB, Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metrosu kazısı için tarih verdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İBB, Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metrosu kazısı için tarih verdi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda yeni bir metro projesinin kazı çalışmasını başlatacak. Mahmutbey’de biten metro hattını Bahçeşehir ve Esenyurt’a uzatacak raylı sistemin kazısı, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından başlatılacak.

İBB, inşaatı devam eden 10 raylı sistem projesine bir yenisini daha ekliyor. 30 Ağustos’ta başlatılacak yeni projeyle şehrin batı yakası da metroya kavuşacak.

2017 yılında ihalesi yapılan ancak inşaatına hiç başlanmayan Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metrosu’nda proje ve yer teslim sorunları yeni dönemde çözüldü. Hattın kazı çalışmaları, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda saat 12:30’da Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla Bağcılar şantiyesinde düzenlenecek törenle başlayacak.

AKTARMASIZ KABATAŞ-ESENYURT

Kabataş’a uzatma çalışmaları sürdürülen Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu’nun devamı olacak proje tamamlandığında, Kabataş’tan metroya binen bir İstanbullu, doğrudan Esenyurt’a yolculuk yapma imkanına sahip olacak.

MAHUTBEY-ESENYURT ARASI 28 DAKİKAYA DÜŞECEK

Mahmutbey-Esenyurt Metrosu ile Kabataş-Mahmutbey Metrosu’nun Kabataş kısmı bittiğinde, Esenyurt Meydan-Mahmutbey arası yolculuk süresi 28 dakikaya düşecek. Esenyurt-Mecidiyeköy arası 60 dakika, Esenyurt-Kabataş arasındaki 42.6 km’lik yol ise 67 dakika sürecek. Hat tamamlandığında, Esenyurt-Kabataş arasında günlük 1.4 milyon yolcuya hizmet verebilecek kapasiteye sahip olacak.

PROJESİ REVİZE EDİLDİ

İBB, geçen yılın sonunda gerçekleştirdiği Eurobond (tahvil) ihracı ile Mahmutbey-Esenyurt Metrosu’na 220 milyon euro bütçe ayırdı. Geçmiş dönemde ihalesi yapılan hattın uygulanabilir nitelikte ve detayda projeleri olmadığı için öncelikle projeleri yeniden tasarlandı.

İLK ETAPTA 7 KM’LİK KISMI YAPILACAK

Şehrin batısında metroya erişimi olmayan 3,5 milyondan fazla nüfusa hizmet verecek olan 11 istasyonlu 18 km’lik hattın, ilk etapta 4 istasyon ve 7 km’lik ilk kısmı yapılacak. Mahmutbey'den Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’ne kadar gidecek ilk etabın, 2024 yılında hizmete alınması hedefleniyor. Ardından metro, Bahçeşehir ve Esenyurt’a kadar devam ettirilecek. Birçok noktada diğer metrolarla entegre olacak hatta, çok yoğun bir yolcu talebi olması bekleniyor.

ENTEGRASYON NOKTALARI

Mahmutbey-Esenyurt Metrosu, Kabataş-Mahmutbey Metrosu’nun Mahmutbey istasyonundan başlayacak. Mehmet Akif, Halkalı Toplu Konut, Temapark, Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi, Tahtakale, Ispartakule, Bahçeşehir, Esenkent ve Ardıçlı’dan geçerek Esenyurt Meydan’a ulaşacak.

Hat, Mahmutbey istasyonunda Kirazlı-Kayaşehir Metrosu ile Mehmet Akif istasyonunda Ataköy-İkitelli-Olimpiyatköy Metrosu ile Temapark istasyonunda ise Halkalı-İstanbul Yeni Havalimanı Metro Hattı ile entegre olacak. Ayrıca ilerleyen dönemlerde Esenyurt Belediye ve Saadetdere istasyonları eklenerek yapımı planlanan Beylikdüzü-Sefaköy-İncirli Metro hattına da entegre edilmesi planlanıyor. KAYNAK: ANKA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 2
  KIZGIN
Başkan Bozkurt: Amacımız, herkesin bir diğeri ile eşit olduğu bir yapı kurmakÖnceki Haber

Başkan Bozkurt: Amacımız, herkesin bir d...

Esenyurt’ta bir kişi asansörde ölü bulundu!Sonraki Haber

Esenyurt’ta bir kişi asansörde ölü bulun...

Haber Yorumları

 • Mehmet31-08-2021 08:30

  Bu proje 10 yıldır var bir kazma dahi vurulmayarak insanlar böyle kandırılıyor.

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!