Türkiye AVM’de Avrupa birincisi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye AVM’de Avrupa birincisi
Türkiye, bu yılın ikinci yarısından 2020 yılı sonuna kadar pazara girecek yaklaşık 1.5 milyon metrekarelik AVM arzıyla Avrupa’nın en büyük gelecek arzına sahip ülke konumunda yer aldı.

Türkiye 2019’un ikinci yarısından 2020’ye kadar Avrupa’da en fazla AVM arzı sunan ülke olacak.

Türkiye’de hızla artan Alışveriş Merkezi (AVM) sayısına gün geçtikçe yenisi ekleniyor. Kimileri ayakta kalırken bazı AVM’ler de kaderine terk ediliyor. Bunun birçok örneği var. Özel üniversite olandan tutunda, öğrenci yurduna kadar örnekler çok. Cushman & Wakefield, Avrupa ülkelerindeki AVM pazarını mercek altına aldığı Avrupa Alışveriş Merkezleri Geliştirme Raporu’nun 2019 yılı ilk yarı sonuçlarını açıkladı.

2019 ilk 6 ayının değerlendirildiği ve 2019 ikinci yarısından 2020’ye kadar beklenen önemli gelişmelerin ele alındığı rapor, Türkiye açısından da önemli sonuçlar ortaya koyuyor. Rapora göre, Türkiye’de 2018 yılında gerçekleşen AVM geliştirme faaliyetlerinde kaydedilen yüzde 50 düşüşün ardından, 2019’un ilk yarısında da azalış devam etti ve pazara 47 bin metrekare yeni arz girdi. Bunun yanı sıra, AVM geliştirme faaliyetlerinin ve yatırımlarının gerçekleşen seçimler sonrasında ivmelenmesi ve Türkiye’nin arzda Avrupa lideri olması bekleniyor. AVM faaliyetleri, ülke ve şehir seviyesinde önemli değişiklikler gösterdi. Genel olarak, açılışlarda düşüş yaşanmasına karşın, büyük şehirlerdeki AVM geliştirme faaliyetleri, 2016 yılında kaydedilen yüzde 25 oranından 2019’un ilk yarısında yüzde 41’e çıktı.

Etki alanı büyük şehirlerde alışveriş merkezleri, gidilecek yerler olarak fırsat sunmaya devam etti. Ancak, bazı ülkelerdeki büyük şehirlerin alışveriş merkezleri arzındaki doygunluk, yatırımcıların yönünü daha küçük ölçekli şehirlere çevirmesine sebep oldu. Bu yıl, yeni AVM arzının yüzde 20’den fazlasının, nüfusu 50 binden az olan şehirlerdeki perakende pazarına gireceği öngörüldü. Rapora göre, Türkiye’de 2018 yılında gerçekleşen AVM geliştirme faaliyetlerinde yüzde 50 düşüş kaydedilmesinin ardından, 2019’un ilk yarısında da azalış devam etti ve 47 bin metrekare yeni arz pazara girdi. Ancak, alışveriş merkezi geliştirme faaliyetlerinin ve yatırımlarının gerçekleşen seçimler sonrasında tekrar hareketleneceği öngörüldü. Bununla birlikte, Türkiye Avrupa’nın en büyük gelecek arzına sahip ülke konumunda yer aldı. 2019 ikinci yarı ile 2020tarihi aralığında yaklaşık 1.5 milyon metrekare arzın pazara girmesi bekleniyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Avcılar'da otomobilin üstüne ağaç devrildiÖnceki Haber

Avcılar'da otomobilin üstüne ağaç devril...

Bilişim Uzmanı M. Suat Işıklı Uyardı Efsane Cuma Alışverişine DikkatSonraki Haber

Bilişim Uzmanı M. Suat Işıklı Uyardı Efs...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!