Hakan Azar

Hakan Azar

Mail: haber@esenyurthaberleri.com

Emek Hırsızı Ş...

Hırsızlığın iyisi kötüsü olmaz. Lakin emek hırsızlığı; hırsızlıklar içinde en ayıbı olanıdır!.

Bir bilgin bir fikrin yoksa, kültürün zekan eksikse, bir şeyi elde edemiyorsan, kompleksli bir ruh halleriyle yaparlar bu emek hırsızlığını.. İnsan olmanın ve etik davranmanın çok ötesinde kalmaktır.

‘’Ben akıllıyım, ben kültürlüyüm, ben zekiyim, ben bilgiliyim’’ vs  gibi nefislerini ön plana çıkarmaya çalışırlar..

Gerçek olmayan kişi gerçeği aratır!! Birçok şeyde emek hırsızı vardır. Siyasette, gazetecilikte, üründe, müzikte, kitapta, sözde, şiirde, şarkıda,vs .. Bunlar emek hırsızlığı olur; hatta korsan olurlar..

Bu nedenle yapılan, yazılan; yazı, şiir, resim, müzik kiminse onun imzasını taşımalı. Taşımazsa o eser, o söz vs orijinal olmaz. Hırsızın elindeki mal hiçbir zaman asla(!) tat vermez, bir anlam bile ifade etmez!..

Bu emek hırsızları kendini kandırır; kendini avutur egolarını yükseltir, nefsine yenik düşer.. Önce kendini, sonra binlerce insanı kandırır.. Günümüzde özellikle sosyal ağ sitelerinde ve merdiven altı yayın organlarında çoktur buların örnekleri, tipleri, moda haline gelmiştir.. Her türlü hırsız kınanmalı, ama emek hırsızlarına bir parantez açılmalı.

EMEK HIRSIZI; UTANMAZDIR. EMEK HIRSIZI; ONURSUZDUR.. EMEK HIRSIZI; KÜLTÜRSÜZDÜR. EMEK HIRSIZININ; KALBİ KARADIR.. EMEK HIRSIZININ; BİLGİSİ, FİKRİ YOKTUR..

Bu emek hırsızlarına fırsat verilmemeli, verenlerde bunlara çanak tutan ortak olanlardır.. Bu hırsızlarda ahlakın A sı kültürün K si, Bilginin B si yoktur.. İnsanlar kişilerin vermiş olduğu her emeğe saygı duymalı.

Gerçekleri ve doğruları sunan, ister normal, ister siyasi, ister ideolojik, yazılan, çizilenleri, yaşı ne olursa olsun, mesleği ne olursa olsun, Sezar’ın hakkını Sezar’a vermelidir..

Kendi yazabiliyorsa, kendi yazsın. Kendi yapabiliyorsa yapsın.

Yapamıyorsa, yazamıyorsa, öğrenmek ayıp değil öğrensin, okusun, eline kalem alsın, alet alsın uğraşsın yazmayı, düşünmeyi, fikir sunmayı denesin, oturduğu yerden başkalarının yaptıklarıyla ahkam keserek bir işe kalkışmasın!... Onursuzca, Şerefsizce, emek hırsızlığı yapmasın…

Başkalarının, haberlerini, şiirlerini, yazılarını, resimlerini, paylaşıyorsanız altında yazan kişinin imzasıyla paylaşın…

Paylaşılan konu, haber, şiir, resim, sözü kendi yazmış gibi, utanmasızca, onursuzca sahiplenmesin. Bundan şerefsizce para kazanmasın. Birazcık adam olsun...

Asla unutulmasın ki bu dünya fani. Herkes ne ekerse onu biçecek BU, EKİM TARLASININ EN DOĞRU VE TARTIŞILMAZ MAHSULÜ, DÜRÜST OLMAKTIR.

(ALINTI)

Facebook Yorum

Yorum Yazın