Esenyurt İl Dernekler Birliği ABD’nin Kudüs kararını kınadı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MAXİSEPETT
ABD başkanı Trupm’un Kudüs ile ilgili kararına Esenyurt İl Dernekler Birliği’nden de tepki geldi. 38 İl Derneği’nin bir araya gelmesi ile birlikte Esenyurt Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan STK başkanları ve İl Dernekler Birliği Başkanı Şerafettin Öztürk, ortak bir basın açıklaması yaptı.

“İsrail, Türkiye’de dahil geniş bir coğrafyayı kendi kutsal ülkesi olarak görmekte”

Başkan Öztürk yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Halkımızın ve bütün insanlık bilmeli ki bölgede akan kanın, bütün iç savaşların ve bütün terör olaylarının arkasında doğrudan yâda dolaylı olarak İsrail vardır. İsrail yönetimi bütün İslam ülkelerini ve bütün dünyayı ateşe vermekten kaçınmayacak kadar sapık bir inanca sahiptir. İsrail’in kurulduğundan beri izlediği politika asla değişmemiştir. İsrail, Türkiye’ye ait toprakların da içinde bulunduğu geniş bir coğrafyayı kendi kutsal ülkesi olarak görmekte ve buraları ele geçirebilmek için her türlü yönteme başvurmaktadır.

“Bu kararı kabul edilemez buluyor ve kınıyoruz”

ABD Başkanı Trump’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve Tel- Aviv’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını kabul edilemez buluyor ve kınıyoruz.  Bu tahlilsiz kara, iki devleti çözüm perspektifine indirilmiş ağır bir darbedir. Bölgede o kadar sorun varken, kendi iç sıkışmışlığını aşmak amacı ile alındığına inandığımız bu yanlış kararın bölgede tansiyonu daha da arttıracağından endişe duyuyoruz. Hiç şüphesiz bu tek taraflı alınan kararı tanınması mümkün değildir.  Diyaloglar ile başkenti Doğu Kudüs olacak 1967 sınırlarına dayanan bağımsız ve egemen bir Filistin Devleti ile güvenlik sınırları içinde yan yana yaşanacaktır. İlk kıblemiz olan Mescid-i  Aksa’nın  işgali kabul edilemez. İsra ve Miraç’ın şehri Kudüs’ün işgali kabul edilemez. Etrafı bereketlendirilmiş ve mübarek kılınmış Filistin topraklarının işgali kabul edilemez.”

HABER: Hakan Azar / EHA

www.esenyurthaberleri.com

MAXİ DÖNER
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bir kişi Otomobile Kurşun YağdırdıÖnceki Haber

Bir kişi Otomobile Kurşun Yağdırdı

E-devlet'ten işe yarayacak uygulamaSonraki Haber

E-devlet'ten işe yarayacak uygulama

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!