esss
GOOGLE NEWA

Babalar Günü ne zaman?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Babalar Günü ne zaman?
Yılın en özel günlerinden biri de Babalar Günü. Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanan Babalar Günü’ne sayılı bir zaman kaldı. Bu özelde günde babasını mutlu etmek isteyen vatandaşlar, ‘2020 babalar günü ne zaman’ sorusunun cevabını arıyor. İşte Babalar Günü’nün tarihi ve babalarımız için alınabilecek en güzel hediyeler…

İlk kez 19 Haziran 1910 yılında kutlanan Babalar Günü, ABD Başkanı Lyndon Johnson'un 1966 yılında yayınladığı bildiri ile resmiyet kazanmıştır. Peki 2020 Babalar Günü ne zaman kutlanacak? Babalar Günü nasıl ortaya çıkmıştır? İşte Babalar Günü ile alakalı bilinmesi gerekenler…

2020 BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kutlanan Babalar Günü, geleneksel olarak her haziran ayının üçüncü haftasının pazar günü kutlanıyor. Bu bilgiler doğrultusunda Babalar günü bu yıl yani 2020’de 21 Haziran Pazar günü kutlanacak.

BABALAR GÜNÜ İÇİN HEDİYE ÖNERİLERİ

Babalar Günü‘nde babanıza güzel ve farklı bir hediye almak için öncelikle onun nelerden hoşlandığını, günlük hayatını düşünün. Kullanışlı bir hediye olsun derseniz iş hayatında ya da günlük hayatta işine yarayacak bir hediyeyi Babalar Günü‘nde babanız için seçebilirsiniz.

Alacağınız hediyeyi kişiselleştirerek daha önce aldığınız hediyelerden farklı bir hale getirebilirsiniz. Örneğin babalar günü için babanıza alacağınız kol düğmesinde isminin baş harfleri olabilir, kutusunda sizin ona mesajınız yazabilir. Her gün iş yaşamında kullandığı kartvizitliğinin yerine isminin yazılı olduğu bir gümüş kartvizitlik de babalar günü için ideal bir hediye olabilir.

BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Meteorolojiden İstanbul için kritik uyarı!Önceki Haber

Meteorolojiden İstanbul için kritik uyar...

Kurban Bayramı hangi gün?Sonraki Haber

Kurban Bayramı hangi gün?

Yorum Yazın

ess

Başka haber bulunmuyor!