Büyükçekmece'deki sitede aidat isyanı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bir sitede yaşayanların bir kısmı, aidatlara yüzde 200 zam yapıldığını öne sürerek eylem yaptı. Site sakinleri, yöneticilerin aldığı vekaletlerle genel kurul toplantıları yaptığını iddia ederken sitede yaşayanlar açıklamalarda bulundu.

Büyükçekmece Hadımköy Yolu'nda bulunan bir sitede, yönetim aidatlara zam yaptı. Site sakinlerinin iddiasına göre, bazı aidatlar yüzde 200 zamlandı.

Bugün site sakinlerinden oluşan bir grup, zamları protesto etmek için site içerisinde toplandı.

Gruba Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu da eşlik etti. Grup, önce basın açıklaması yaptı. Site sakinleri, yönetimde görev alan kişilerin bazı site sakinlerinden vekalet alarak 30 kişi yerine oy kullandığını öne sürdü.

'Yönetim İstifa' sloganları attılar

Toplanan gruptakiler yürüyerek 'Yönetim İstifa' sloganları attı, bazı site sakinleri de protestoya evlerinin balkonundan katıldı. Yönetim, bugün kapalı olduğu için herhangi bir açıklama yapılmadı.

"Usulsüz vekaletler başta olmak üzere her şeyi mahkemeye taşıyacağımızı beyan ediyoruz"

Toplananlar adına basın açıklaması yapan Tamer Kaya "806 daireden oluşan hukuksuz aidat zammını protesto ediyor ve kabul etmiyoruz. Usulsüz vekaletler başta olmak üzere her şeyi mahkemeye taşıyacağımızı beyan ediyoruz. Site aidatlarını ödemeyenleri mahkeme ile tehdit edenleri biz de buradan tehdit ediyoruz. 480 liralık aidatı bin 500 liraya çıkarmak ne ahlaka ne de vicdana sığar." dedi.

"Yüz binlerce liralık huzur hakkı konmuş"

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu "Şeffaflık yok, sunulan tahmini bütçeye baktığımızda sakinler 1 gün geciktirdiğinde faiz uygulanıyor ama bir tek faiz kalemi yok. Yönetim ve denetim kurulu huzur hakkı alıyor. Yüz binlerce liralık huzur hakkı konmuş.

Oysaki kat mülkiyet kanuna göre malik yönetici genel giderlerin kendisine yöneltilmesinden muaf kalabilir bunun dışında yönetim kurulu ve denetim kurulu üyeleri ücret alamazlar, onlar kat maliklerinden oluşmuştur. Açıklamadan anlıyoruz ki 1 kişi 30-40 kişinin vekaletini alarak karşılarındaki 350 kişiye karşı 10 kişiyle üstünlük sağlayıp yönetimi ele geçirip kurul toplantısı yapıyorlar. Bunların incelenmesi hukukun denetlemesine muhtaçtır." şeklinde konuştu.

"7 gün içerisinde site yönetimine itiraz edebilirler"

TÜKONFED Hukuk Komisyonu Üyesi Avukat Fevzi Doğan "Kat malikleri aidatların fahiş olduğunu düşünüyorlar ise kendilerine yapılan tebliğ tarihi itibaren 7 gün içerisinde site yönetimine itiraz edebilirler." diye konuştu.

"Benim aidatım 460 liraydı bin 75 lira olmuş"

Site sakini Ümmühan Seyhan "Toplantılara yeterli kişi katılmadığı için bunlar da kendi vekaletleri aldıkları için bu isyan. 1 kişi 30-40 vekalet aldığını söylüyor. Giderlerde beni şüphelendiren şeylerden biri şu oldu 'Dışarıdan sağlanan işçilik' oldu. 400 bin liraya 1 yıl ne yapılıyor? Zaten 20 tane personel çalışıyor. Benim aidatım 460 liraydı bin 75 lira olmuş." dedi.

"Bana söz hakkı vermediler"

Site sakini Hakime Yalın "Ben kat malikiyim, aidatım 490 liraydı, yüzde 180 zam geldi, bin 375 lira oldu. Ben buna itiraz ettim, toplantıda söz hakkı istedim bana söz hakkı vermediler. Genel çoğunluk ret oyu verdi ama vekalet verilen oylarla kendileri kazandı. Ben yönetime gittim, yönetim planını hazirun cetvelini ve şeffaflık istedim bana bilgi vermediler." diye konuştu.

"Aidatım 500 liradan bin 415 liraya çıktı"

Site Sakini Neval Kuvan ise "Benim aidatım 500 liradan bin 415 liraya çıktı. Dış cephe çalışması yaptılar, salonum, çocuk odam, balkonum küflendi." şeklinde konuştu.

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Eşini iş arkadaşıyla bastı!Önceki Haber

Eşini iş arkadaşıyla bastı!

Minik Şampiyon Esilla Su Esenyurt’u Türkiye’de temsil edecekSonraki Haber

Minik Şampiyon Esilla Su Esenyurt’u Türk...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!