esss

Devlet sahte vatandaşlığın yolunu kesiyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Devlet sahte vatandaşlığın yolunu kesiyor
‘250 bin dolara” konut alan yabancılara tanınan vatandaşlık hakkı suistimal edildi. Hileli vatandaşlığa karşı ‘yapay zekâ tabanlı” program hazırlandı. Pilot uygulama başladı.

Emlak piyasasına değer katmak üzere getirilen “250 bin dolara vatandaşlık” hakkını kötüye kullananlara dur diyecek sistem geliştirildi. Suriye, Pakistan, Afganistan ve Irak gibi ülkelerden Türkiye’ye gelmek isteyenlerin bu taleplerini kötüye kullanan aracılar, söz konusu ülkelerde reklamlar vererek Türk vatandaşlığını 100 ila 175 bin dolar gibi bedellerle hileli yollarla sattıklarına dair sistem ayyuka çıkmış, bu ülkelerde açık hava panolarına verilen reklamlara rastlanmıştı. Sahteciğiliğin önlenmesi için 2 Kasım 2020’de getirilen “Yabancıların Taraf Olduğu İşlemlerde Düzenlenecek Değerleme Raporlarına İlişkin Usul ve Esaslar” 20 Eylül 2021 itibarıyla devreye girdi. Ardından hileli işlemleri engelleyecek yapay zekâ tabanlı bir uygulama oluşturuldu.

MAĞDURİYET ÖNLENİR

Sistemle Türkiye gayrimenkul piyasasının saygınlığını zedeleyen hileli vatandaşlık uygulamalarının önleneceğini söyleyen Mars Investment İcra Kurulu Başkanı Hakan Bucak “Fahiş komisyonlarla, düşük değerli mülkler 250 bin dolar gösteriliyor, vatandaşlık satılıyordu. Şimdi bu ortadan kalkacak” dedi. Sistem, Antalya'daki pilot uygulama ile başladı. Uygulama ile daha önce gerçekleştirilen hileli vatandaşlık uygulamaları iptal ediliyor. Bu sistemin çökertilmesinin ardından uygulama ülkeye yayılacak. İstanbul'da da Beylikdüzü, Başakşehir, Basın Ekspress ve Esenyurt gibi yabancı satışı için dizayn edilen bölgelerde yer alan projelerde bütün değer artışları değerlemeye yansıyacak. Dolayısıyla bu projeler daha doğru fiyatlarla satış yapmak zorunda kalacak, gerçek yatırımcı ve ciddi firmalar kazanacak.

Kaynak : Türkiye gazetesi

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Esenyurt'ta kan donduran olay! “Karımı öldürdüm polisi arayın”Önceki Haber

Esenyurt'ta kan donduran olay! “Karımı ö...

Esenyurt’ta müşteri gibi girdikleri dükkânda hırsızlık yaptılarSonraki Haber

Esenyurt’ta müşteri gibi girdikleri dükk...

Yorum Yazın

ess

Başka haber bulunmuyor!