İkinci el araç piyasasında son durum

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İkinci el araç piyasasında son durum
Araba sahibi olmak isteyenler tarafından ikinci el araba fiyatları düşüyor mu ile ilgili araştırmalar sürüyor. Vatandaşlar şimdi araba alınır mı sorusunun yanıtını da merak ediyor.

Son olarak MASFED Genel Başkanı Erkoç konuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Erkoç, "Tüm olumsuzluklara rağmen 2020'de ikinci el araç piyasası büyüdü." dedi. Peki, ikinci el araba fiyatları düştü mü? Fiyatlar yükselecek mi? İşte 2021 ikinci el araç piyasasında son durum

Koronavirüs salgını sürecinde talebin artması ve sıfır araç üretiminin durmasıyla beraber ikinci el araba fiyatları ciddi anlamda yükselmişti. Güncel olarak sıfır araç üretiminin yeniden artması ve pandeminin gidişatına dair önemli gelişmelerin olması sebebiyle vatandaşlar ikinci el araba fiyatları düşüyor mu sorusunun yanıtını araştırıyor. Şu an için sektörde bir durgunluğun olduğuna dair haberler geliyor. Peki, ikinci el araba piyasasında son durum ne? İkinci el araç fiyatları ne olacak? AA'nın haberine göre MASFED Genel Başkanı Erkoç, "Tüm olumsuzluklara rağmen 2020'de ikinci el araç piyasası büyüdü." dedi.

İKİNCİ EL ARAÇ PİYASASINDA SON DURUM

Koronavirüs salgını sebebiyle Türkiye'de ikinci el araç satışları, toplu taşıma yerine bireysel araç kullanımının arttığı 2020 yılında son 5 senenin en yüksek rakamına ulaştı. MASFED (Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu) Genel Başkanı Aydın Erkoç, konuyla ilgili AA muhabirine önemli açıklamalar yaptı. İkinci el araç piyasası ile ilgili olarak tüm olumsuzluklara rağmen geçtiğimiz yıl büyümenin devam ettiğini söyledi. Erkoç, 2019 yılında 8,7 milyon motorlu kara taşıtının devrinin yapıldığını, bu sayısının geçtiğimiz yıl 9,2 milyona yükseldiğini aktardı. Erkoç, bu rakamın 2018 yılında 7,7 milyon, 2017 yılında 7,5 milyon ve 2016 yılında da 6,7 milyon olduğuna vurgu yaptı.

2020 yılında ikinci el araç piyasasında satışların ekim ayına kadar arttığını fakat sonrasında bir durgunluğun yaşanmaya başladığını aktaran Erkoç, 2020 yılının Aralık ayında bir önceki senenin aynı ayına göre devri yapılan araç sayısının yarı yarıya düştüğünü belirtti. Konuyla ilgili olarak Erkoç, pandemi nedeniyle bireysel araç kullanımına yönelim olması ve sıfır araç pazarında durgunluk yaşanması nedeniyle 2020 yılı boyunca ikinci el araca talebin arttığını söyledi.

Bu sayede 5 sene boyunca sektörün büyümeye devam ettiğini dile getiren Erkoç, ekim ayından beri ikinci el araç pazarında büyük bir durgunluğun yaşandığını aktardı. Aralık ayında yüzde 64,2'si otomobil olacak şekilde toplam 544 bin 583 aracın el değiştirdiğini belirtti. Bir önceki sene ise aynı dönemde bu rakamın 1 milyon 22 bin 892 olduğunu hatırlattı. Dolayısıyla 2016 yılından beri tüm ayların en düşük satışının 2020 yılının Aralık ayında olduğu yönünde değerlendirmelerde bulundu.

İKİNCİ EL ARABA FİYATLARI DÜŞTÜ MÜ?

Vatandaşlar şu an için fiyatların düşüp düşmediğini merak ediyor. Piyasada yaşanan durgunluk sebebiyle fiyatların gerilediğine dikkat çeken Erkoç, ikinci el araba fiyatlarında yüzde 15'e varan bir düşüşün yaşandığını belirtti.

 

Aşılamanın yaygınlaşması ve normalleşme süreci ile ötelenen ikinci el talebinin artacağını belirten Erkoç, aralık ayında satışlarda gerçekleşen ciddi düşüşün potansiyel alıcıların beklemede olduğunun bir göstergesi olduğunu söyledi. Şubat ayı itibarıyla bekleyen alıcıların harekete geçeceğini söyleyen Erkoç, talebin artmasının araç fiyatlarına yansıyacağını aktardı.

Pandeminin nasıl seyredeceği öngörülemediğinden dolayı tüm dünyada sıfır araç üretimi ve tedariğinde yaşanabilecek sıkıntıların ikinci el araç fiyatları üzerinde etkili olabileceği değerlendirmesinde bulundu. Erkoç, 2021 senesinde de ikinci el araç sektörünün büyümeye devam edeceği yönünde beklentilerinin olduğunu belirtti.

Konut fiyatları düşer mi, yükselecek mi? 2021 ev fiyatları ne olur? Bu dönemde ev alınır mı?

Konut fiyatları düşer mi, yükselecek mi? 2021 ev fiyatları ne olur? Bu dönemde ev alınır mı?

ŞİMDİ ARABA ALINIR MI?

Araç satın almak isteyen vatandaşlar bunun için doğru zamanın ne zaman olduğunu da merak ediyor. Bu noktada uzmanların açıklamaları büyük bir önem taşıyor. Erkoç, yaptığı açıklamada araç almak isteyen vatandaşların fiyatlardaki düşüşün yaşandığı bu dönemi bir fırsat olarak değerlendirebileceklerini söyledi. Şu an araç almak için doğru bir zamanda olunduğunu ekledi.

Daha önce de özellikle fiyatlardaki düşüşün ciddi anlamda hissedildiği Aralık ayında konuyla ilgili olarak açıklamalar yapan Erkoç, o dönem de araç satın almak isteyenler için açıklamalarında "Şu an ikinci el araç satın almak isteyenler için uygun bir zamandayız." ifadelerini kullanmıştı. Erkoç, salgının etkisiyle üretim ve tedarikte yaşanabilecek belirsizlikler nedeniyle fiyatlarda da değişkenlik görülebileceğini anlatmıştı.

Kaynak:Mynet

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Huawei büyük kan kaybına uğradıÖnceki Haber

Huawei büyük kan kaybına uğradı

LPG, motorin ve benzine indirimSonraki Haber

LPG, motorin ve benzine indirim

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!