esss

İşte SONAR'ın anket sonuçları

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İşte SONAR'ın anket sonuçları
24 Haziran seçimlerine çok kısa bir süre kala SONAR Araştırma Şirketi elindeki en güncel seçim anketini paylaştı. Dikkat çeken sonuçlara göre İnce oyunu yüzde 10 arttırırken, ilk tur Erdoğan'ın olacak.

Türkiye siyasi tarihinin en kritik seçimlerine 20 günden az bir süre kaldı. 24 Haziran'da sandık başına gidecek olan Türkiye'de seçmen, Cumhurbaşkanı'nı ve milletvekillerini aynı anda seçecek.

SONAR Araştırma Şirketi'nin seçim anket sonuçlarına göre CHP'nin adayı Muharrem İnce, son haftalarda oyunu yüzde 10 oranında arttırarak ciddi bir çıkış yakaladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk turu birinci olarak tamamlamasının beklendiği cumhurbaşkanlığı seçimleri büyük oranda ikinci tura kalacak. 

2015'teki Cumhurbaşkanlığı seçimini doğru tahmin eden, Hakan Bayrakçı'nın sahibi olduğu SONAR Araştırma Şirketi, 24 Haziran seçimleriyle ilgili son anket sonuçlarını yayınladı. Anketin 29 Mayıs - 3 Haziran 2018 tarihleri arasında, 26 ilde, 3000 kişi ile gerçekleştirildiği belirtildi. 

İLK TURDA ADAYLAR KAÇ OY ALACAK?

SONAR'ın araştırmasında 24 Haziran'da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi için Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 48.30, Muharrem İnce'nin yüzde 31.40, Meral Akşener'in yüzde 9.50, Selahattin Demirtaş'ın yüzde 8.20, Temel Karamollaoğlu'nun yüzde 2.10 ve Doğu Perinçek'in yüzde 0.50 oy alacağı tahmin edildi.

İNCE İKİ HAFTADA 10 PUAN YÜKSELDİ

Araştırmada "Muharrem İnce, son iki haftada 10 puan yükselmiştir. Bülent Ecevit'ten sonra (1977) CHP'nin ulaştığı en yüksek oy oranı" tespitinde bulunuldu.

PARTİLER KAÇ OY ALIYOR?

SONAR'ın anketine göre 24 Haziran’da Cumhur İttifakı yüzde 49.3, Millet İttifakı yüzde 39.5, HDP yüzde 10 oy alıyor. Cumhur İttifakı içinde AKP'nin oyu yüzde 42.2 MHP'nin ise yüzde 7.1 gözüküyor. Millet İttifakı'nda ise CHP yüzde 28.2, İYİ Parti yüzde 9.2 Saadet Partisi ise yüzde 2.1 oy alıyor.

İKİNCİ TURDA NE OLACAK?

SONAR'ın yaptığı ankette Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması ve adayların Erdoğan ile İnce olması durumu da araştırıldı.

Buna göre 8 Temmuz'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçiminde Erdoğan'ın yüzde 53.7, İnce'nin ise yüzde 46.3 oy alacağı tahmin ediliyor.

SONUÇ BÖLÜMÜ

Anketin sonuç bölümünde ise şu ifadeler kullanıldı: "Bu bulgulara göre Cumhurbaşkanlığı seçimi, 2. tura kalacaktır.

Recep Tayyip Erdoğan’ın %40’ın üzerinde bir oy oranı ile ilk turun birincisi olacağı kesindir. Araştırmada çıkan sonuçlara göre Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan ile finale kalacak isim olacaktır."

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
RTE İmam Hatip Ortaokulu’nda Kep Tören HeyecanıÖnceki Haber

RTE İmam Hatip Ortaokulu’nda Kep Tören H...

Okullarda ücretsiz yemek dağıtılacakSonraki Haber

Okullarda ücretsiz yemek dağıtılacak

Yorum Yazın

ess

Başka haber bulunmuyor!