Özyurt: Bolluk bitti, öz kaynak kazanacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Özyurt: Bolluk bitti, öz kaynak kazanacak
Bugüne kadar 60 bin kişiyi ev sahibi yapan Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, 2018 yılının ders çıkarma yılı olduğunu söyledi.

 Özyurt "Artık şirketlerin öz kaynaklarına döndüğü bir döneme giriyoruz, 2019 yılında öz kaynağını kullanan şirketler kazanacak" dedi.

2018 yılının, krizi yönetebilen firmalar açısından iyi geçtiğini söyleyen Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, geçtiğimiz yılın firmaların kendisini test etmesini ve öz kaynaklarını gözden geçirmesini sağladığını ifade etti. Borcunu kontrol edebilenlerin ayakta durabildiğine dikkat çeken Özyurt, "Gelir gider dengesini doğru yönetebilenler yoluna da daha sağlıklı devam edebildi. 2018, her sektörde olduğu gibi gayrimenkulde de ders çıkarma yılı oldu. Bundan böyle, şirketlerin de öz kaynaklarına döndüğü ve öz kaynakları bünyesinde iş yaptığı bir döneme giriyoruz. Sat-yap devri bitti. Yap-sat devri başladı. 2019 yılında öz kaynağı güçlü olan şirketler kazanacak. Türkiye ve dünya özüne, öz kaynaklarına dönecek. Çünkü son 15 yıldaki para bolluğu bitiyor. Bu durum şirketlerin de özüne dönmesine sebep olacak. Şirketlerin özüne dönmesi öz kaynakları kadar iş yapması anlamına geliyor" diye konuştu.

2018'de sektör dibi gördü

2018 yılının maliyetlerin arttığı, satış fiyatlarının dip yaptığı bir dönem olduğunu söyleyen Tamer Özyurt, yerli yatırımcı açısından ciddi bir daralmanın yaşandığını ifade etti. 2018'de sektörün dibi gördüğünü söyleyen Özyurt "Bunun birinci nedeni, tamamen faizlerin yüksek olması. Peşin parayla alacak olanların parasının bankada olması ve iyi faiz getirisi konutu ikinci plana itti. İkincisi, kredi faizlerinin çok yüksek olup üçe katlaması. 2018 yılında 500 bin lira kredi alacak kişinin geri ödemesi 1 buçuk milyon liraya çıktı. Dolayısıyla kredi alacak kesim gayrimenkulden uzaklaştı" dedi.

Yerlinin açığını yabancı kapattı

Yerli müşterinin konut almaması nedeniyle durgunluğa giren sektörde, yabancıya hitap eden projelerin yara almadığına dikkat çeken Özyurt, sektör olarak da firma olarak da yerli yatırımcının yerini yabancılarla doldurmaya çalıştıklarını kaydetti. Özyurt "Esenyurt, Beylikdüzü, Bahçeşehir, Başakşehir ve Büyükçekmece bir yabancı ilgisi var. Bu bölgede de en büyük teveccühü de biz alıyoruz. Çünkü rakiplerimizin çoğu havlu attılar.

Yabancıları çok ciddi mağdur eden firmalar oldu. İşini düzgün yapanlar ise başarılı oldu. Türkiye geneline baktığımızda yabancıların projelere ilgisi maksimum yüzde 5’lerde iken bizim şirket bünyesinde 2018 öncesinde yüzde 30-35 aralığında olan ilgi 2018’de yüzde 90’a çıktı. Önceki seneye göre 2018’de yabancı satışımızın iki misli üzerine çıkmışız. Biz, yabancıyı hiçbir zaman çok büyük bir rant olarak görmedik. Yerliye 100 liraya satarken, yabancıya 150’ye satalım düşüncesinde olmadık" diye konuştu.

Stokları kampanyalarla eriteceğiz

Önümüzdeki dönem projeleri hakkında da bilgi veren Tamer Özyurt şunları söyledi: "2020’ye kadar yeni bir proje açmama kararı aldık. Elimizde 5 proje, 6 bin civarında yapımı devam eden konut var. Bunlar; Meydan Ardıçlı, N logo, NCadde Ottoman, NCadde Ateş Corner ve Ödül İstanbul. Toplamdaki bağımsız bölüm 6 bin seviyesinde. 2 bin 500 bağımsız bölüm satılık malımız var. Bunlar 2019 ve 2020 sonunda bitecek. Kampanyalarla stokları eriteceğiz. 2019 ve 2010’da öz kaynaklarımız ne kadar ise o oranda iş yapmaya devam edeceğiz. Öz kaynaklarımız yetmiyorsa başka bir öz kaynağı olan firmayla partnerlik yaparak işe devam edeceğiz. Banka finansmanı tercih ettiğimiz bir yol olmayacak dedi."

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Vanlılardan İsa Demir'e Tam DestekÖnceki Haber

Vanlılardan İsa Demir'e Tam Destek

AK Parti Adayı Azmi Ekinci: Muhtarlarla Bir Araya GeldiSonraki Haber

AK Parti Adayı Azmi Ekinci: Muhtarlarla...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!