Bu Habere Şaşıracaksınız

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bu Habere Şaşıracaksınız
MAXİSEPETT
Uzmanlar uyardı: Toplu taşımada yaşlılara yer vermeyin!

Toplu taşıma araçlarında yaşlılara yer vermenin iyi bir şey olduğunu düşünebilirsiniz ancak uzmanlar bunun sanıldığı kadar ‘doğru’ olmadığı görüşünde. Yaş arttıkça bedensel faaliyetlerinde artması gerektiğini belirten uzmanlar, aile büyüklerinin asansöre binmek yerine merdiven kullanması, toplu taşımada oturmak yerine ayakta durmasını tavsiye ediyor.

Oxford Üniversitesi’nden bir profesör, yaşlı insanların oturmak yerine ayakta durmaya teşvik edilmesinin beden sağlıkları için daha iyi olduğunu belirtiyor.

İngiltere’nin Halk Sağlığı Klinik Danışmanı Sir Muir Gray, yaşlıların günde 10 dakika yürümeye gayret etmesini belirtirken yaşlıların yakınlarına asansöre binmek yerine onları merdiven çıkmak konusunda yüreklendirmelerini tavsiye ediyor.

"YAŞLILARA YER VERİRKEN 2 KEZ DÜŞÜNÜN"

İngiliz The Sun gazetesine demeç veren Gray, “Yaş aldıkça hareketsizliği değil  bedensel aktiviteyi arttırmalıyız. Ailenizin yaşlılarını asansöre binmeye değil, merdiven çıkmaya teşvik edin” dedi. Gray sözlerini şöyle sürdürdü: “Metro ya da otobüste yaşlı birine yer verirken iki kez düşünün. Ayakta durmak onlar için harika bir egzersiz.”

"SOSYAL HİZMETLERE DAHA AZ İHTİYAÇ DUYACAKLAR"

The British Medical Journal’de (İngiliz Tıp Dergisi) yayınlanan yeni bir makalede, “Yaşlı insanları aktif tutmaya teşvik edecek her türlü toplu çaba, onların daha bağımsız şekilde yaşamalarına ve sosyal hizmetlere daha az ihtiyaç duymalarına yardımcı olacaktır” denildi.

 Zabıtanın ıhlamurlarını elinden aldığı yaşlı adam sinir krizi geçirerek ağladı!

DÜZENLİ EGZERSİZ EN AZ 10 YAŞ GENÇLEŞTİRİYOR

Makaleye konu olan raporda, zindeliğin yitirilmesinin yaşlılığın bir sonucu olarak görüldüğü ancak bunun tam tersinin geçerli olduğu belirtildi. Uzmanlar, hareketin azalmasının sosyal hizmetlere duyulan ihtiyacı arttırdığı görüşünde.

Araştırmalar, orta yaşlı ve yaşlı insanların düzenli egzersizlerle bedensel olarak en az 10 yaş gençleşeceğini ortaya koyuyor. Formda olmanın bilişsel becerileri arttırarak bunama riskini azalttığı da biliniyor.

Kaynak: MYNET

MAXİ DÖNER
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kamyonetin içinde unutulan çocuk boğulmaktan son anda kurtarıldıÖnceki Haber

Kamyonetin içinde unutulan çocuk boğulma...

Oktay Kaynarca’dan ayrılık mesajıSonraki Haber

Oktay Kaynarca’dan ayrılık mesajı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!